Kā aģentūru LETA informēja DP priekšnieka palīdze Kristīne Apse - Krūmiņa, kriminālprocess sākts pēc Krimināllikuma 74.1. panta - par genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru vai kara nozieguma publisku slavināšanu vai īstenotā genocīda, nozieguma pret cilvēci, nozieguma pret mieru vai kara nozieguma publisku noliegšanu vai attaisnošanu. Minētais likuma pants vainīgo personu paredz sodīt ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar piespiedu darbu.
Process sākts, izskatot Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas valstiskās audzināšanas apakškomisijas iesniegumu.
Jau ziņots, ka Saeimas Valstiskās audzināšanas apakškomisija nosoda Giļmana izteikumus, kuros viņš noliedz PSRS veikto Latvijas iedzīvotāju deportāciju traģiskumu un uzsver, ka deportācijas organizējuši latviešu tautības cilvēki, aģentūru LETA iepriekš informēja Saeimas Preses dienestā.
Apakškomisijas deputāti pagājušajā nedēļā notikušajā sēdē nolēma aicināt DP pārbaudīt, vai politiķa izteikumos nav saskatāmi Krimināllikuma pārkāpumi - nacionālā naida kurināšana un noziegumu pret cilvēci attaisnošana, informēja apakškomisijas priekšsēdētājs Raivis Dzintars (VL-TB/LNNK).
"Izteikumi, kas zaimo neskaitāmu padomju varas nomocītu cilvēku piemiņu, nav un nevar kļūt par normu Latvijas sabiedrībā. Mēs aicinām žurnālistus, politiķus, sabiedriskā viedokļa veidotājus un citus pilsoņus būt nesaudzīgiem pret šāda veida visatļautību un darīt visu, lai Latvijas politiski represētajiem iedzīvotājiem šādus apvainojumus vairs nebūtu jāpiedzīvo," uzsvēra apakškomisijas priekšsēdētājs.
Apakškomisija īpaši vēršas pie krievu valodā rakstošiem un raidošiem plašsaziņas līdzekļiem, aicinot parādīt, ka Giļmana viedoklis ir rets izņēmums un kļūda, kuram nav atbalsta Latvijā dzīvojošo cittautiešu vidū.
"Vienlaikus vēlamies atvainoties Latvijas politiski represētajiem, ka šodien neatkarīgā Latvijas valstī ir pieļaujama šāda politiķu rīcība. Mūsu pienākums ir darīt visu, lai šādos gadījumos vainīgā persona tiktu saukta pie atbildības un padomju varas nomocīto cilvēku piemiņa tiktu aizstāvēta," atzīst Dzintars.