Trīs augstākās
Aija Nuķe ir kaķu eksperte starptautiskās izstādēs (World Cat Federation all breed cat judge). Ikdienā viņa strādā par galveno grāmatvedi starptautiskā kompānijā Emergn AS, bet vēl pirms tam aktīvi darbojās žurnālistikā. Aijai Nuķei ir divas augstākās izglītības – finansista un filologa –, divdesmit piecus gadus vecs dēls Otto un starptautiskais kaķu eksperta sertifikāts, uz kuru ceļš veda astoņus gadus.
Aija stāsta: «Kaķi man bijuši vienmēr – persiešu kaķis Mikiņš, pēc tam britu kaķis Lūkass. Iestājos kaķu klubā Cat’s Meow, nokļuvu interesantā pasaulē. No Čehijas atvedu retās aļņu (fawn) krāsas britu īsspalvaino kaķenīti Gabīti, toreiz Latvijā tādas vēl nebija. Gabītei ir gandrīz divpadsmit gadu, viņas meita no pirmā metiena Patiņa ir par gadu jaunāka. Pirms astoņiem gadiem sāku domāt – kāpēc es pati nevarētu kļūt par eksperti kaķu izstādēs? Tā sākās mana trešā augstskola. Bija jāstudē ģenētika, anatomija, slimības, jāpazīst visas – ap 100 kaķu – šķirnes utt. Eksāmeni bija jāliek angļu valodā. Taču lekcijas man neviens nelasīja, ģenētiku mācījos no grāmatām, daudz ko apguvu ar pieredzi. Uz eksāmeniem teorētiskajā un praktiskajā daļā bija jābrauc pie ekspertiem uz dažādām valstīm. Gadiem ilgi kā skolniece piedalījos izstādēs, mācījos un kārtoju eksāmenus. Tagad esmu visu kaķu šķirņu eksperte, kaķu izstāžu organizatori dažādās valstīs mani jau labi pazīst un aicina pie sevis kā eksperti.
Vai viegli iekļūt atzītāko pasaules kaķu ekspertu pulkā?
Viss nāk ar laiku un pieredzi. Pat tad, kad esi ieguvis eksperta sertifikātu, finālā nokārtojis eksāmenus un ieguvis kvalifikāciju, tas vēl nav nekas. Svarīgi ir nodibinātie kontakti, reputācija. Ja esi mācējis sevi parādīt un tevi kā jaunu tiesnesi jau aicina uz izstādēm, tas ir liels pagodinājums.
Kādam jābūt kaķu ekspertam?
Tā ir liela atbildība – izteikt par izstādīto kaķi savu spriedumu. Svarīgi pateikt labu par dzīvnieku, bet nedrīkst klusēt arī par mīnusiem. Piemēram, varu klusi pateikt dzīvnieka īpašniekam, ka labāk būtu savu kaķīti sterilizēt un mīļot kā mājdzīvnieku, jo iedzimto ģenētisko defektu dēļ viņš vaislas darbam neder.
Cik esmu redzējusi, kaķu izstādēs eksperti katru dzīvnieku patur rokās trīs, četras minūtes. Kā tik ātri var noteikt kaķa īpašības? Neesat taču rentgena aparāts?
Dzīvniekiem, kurus pavairo, jābūt pilnīgi veseliem. Esmu bijusi starptautiskās izstādēs, kur ir 500 kaķu, katram ekspertam dienā jānovērtē ap 40 dzīvnieku. Papildus vēl šovi un ringi, vadu arī tos, stāstu cilvēkiem par kaķu šķirnēm, standartu, vēsturi. Ar gadiem kļūsti par meistaru, kad ar rokām un acīm nosaki šķirnes atbilstību standartam. Es iztaustu astes skrimšļus, vērtēju sakodienu, skatos, vai nav žokļa deformācijas, iedzimtu acu radzenes bojājumu, vai kaķis nešķielē. Jāiztausta krūšu kauls, vai tas līdzens, vai runcītim ir abi sēklinieki, kāda ir galva, profils, zobi, spalvas tekstūra. To visu var pateikt tikai ar lielu praktisko pieredzi un zināšanām.
Visu interviju lasiet avīzes Diena piektdienas, 22. novembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!