Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +5 °C
Daļēji saulains
Trešdiena, 27. novembris
Lauris, Norberts

Suņu un kaķu imunitāte: kā to stiprināt un kādas ir izplatītākās saslimšanas

Mājdzīvnieku labsajūtas nodrošināšana ir komplekss process, kurā būtiska loma ir ne tikai atbilstošai ikdienas aprūpei, bet arī mīluļa veselības stāvokļa uzraudzībai. Suņu un kaķu imūnsistēmas stiprināšana ir viens no primārajiem profilakses pasākumiem, kas palīdz izvairīties no akūtu un hronisku slimību riska, kā arī nodrošināt pilnvērtīgu mājdzīvnieka dzīves kvalitāti.

Par to, kā stiprināt četrkājaino draugu imunitāti, kādas ir biežāk izplatītās suņu un kaķu saslimšanas un kāda ir to simptomātika, dalās Dino Zoo veterinārās klīnikas Rīgā vadītāja, Kristīne Dumpe-Siļķe. 

Kā stiprināt mājdzīvnieku imunitāti?

Mājdzīvnieku imunitāte ir kompleksa sistēma, ko ietekmē dažādi faktori, tostarp, ģenētika, apkārtējās vides faktori, dzīvesveids. Lai stiprinātu mīluļa imunitāti un nodrošinātu dzīvniekam veselīgu un ilgu mūžu, gluži tāpat kā mums cilvēkiem, jāievēro būtiskākie veselīga dzīvesveida pamatnoteikumi.

Kvalitatīvs un sabalansēts uzturs

Mājdzīvniekam jānodrošina barība, kas atbilst dzīvnieka vecumam, šķirnei, aktivitātes līmenim un individuālām vajadzībām, piemēram – veterinārais uzturs dažādu veselības stāvokļu risināšanai. Ērtākā un iecienītākā izvēle ir zoo veikalos pieejamā profesionālā mājdzīvnieku barība, kas satur visas nepieciešamās uzturvielas un mikroelementus dzīvniekam atbilstošā un sabalansētā daudzumā.

Taču šobrīd arvien populārāks kļūst svaigēšanas uztura modelis, kad saimnieks pats sastāda dzīvnieka ēdienkarti no svaigiem gaļas produktiem, uzturu papildinot ar nelielu daudzumu dārzeņiem un graudaugiem. Izvēloties šo modeli, saimniekam jābūt gana pieredzējušam mājdzīvnieku uzturzinātnē, lai spētu sastādīt pilnvērtīgu ēdienkarti, kuras sastāvā būs visas dzīvniekam nepieciešamās uzturvielas, minerālvielas un vitamīni.

Izvēloties barību, svarīgi izvērtēt tās sastāvu – vēlams izvairīties no mākslīgajām krāsvielām, aromatizētājiem, konservantiem, ĢMO un citām dzīvnieka veselībai kaitīgām sastāvdaļām.

  • Svarīgākais, kas jāpatur prātā – gan suņi, gan kaķi ir gaļēdāji, tāpēc barības sastāvdaļu saraksta pirmajā vietā ar vislielāko procentuālo daudzumu jābūt augstvērtīgiem olbaltumvielu avotiem.
  • Suņiem un kaķiem nepieciešami arī veselīgi tauku avoti, kas nodrošina enerģiju un palīdz absorbēt vitamīnus. Ideālā gadījumā barības sastāvā ir iekļautas omega-3 taukskābes.
  • Jāatceras, ka tieši zarnās uzsūcās lielākā daļa vitamīni un minerālvielas, līdz ar to, zarnu veselība būtiski ietekmē normālu imūnsistēmas darbību. Tāpēc izvēloties mājdzīvnieka barību, svarīgi pievērst uzmanību arī šķiedrvielām, kas palīdz veicināt gremošanas sistēmas darbību un palīdz regulēt zarnu kustību.
  • Papildus šķiedrvielām, veselīgu kuņģa-zarnu trakta un imūnās sistēmas darbību palīdzēs uzturēt barībā pievienotās probiotikas.
  • Imūnsistēmas stiprināšanā piedalās arī antioksidanti, kas palīdz aizsargāt šūnas no bojājumiem, ko rada brīvie radikāļi. Savukārt barībai pievienotie vitamīni un minerālvielas ir nepieciešami dažādiem ķermeņa procesiem, tostarp imūnsistēmas stiprināšanai, kaulu veselībai un vielmaiņas regulēšanai.

Regulāras fiziskās aktivitātes

Regulāras pastaigas, rotaļās un citas aktivitātes palīdz uzturēt mājdzīvnieka fizisko formu un veselīgu svaru, veicina sirds un asinsrites sistēmas veselību, stiprina kaulu un locītavu veselību un, protams, palīdz uzturēt arī normālu imūnsistēmas darbību. Neatkarīgi no suņu šķirnes, ikvienam sunim jānodrošina regulāras, vismaz 30–60 minūšu garas pastaigas un iespēja izskrieties. Aktivitāšu intensitāte un ilgums jāpielāgo suņa vecumam un veselības stāvoklim.

Savukārt kaķiem aktivitāšu līmeni var pielāgot kaķu šķirnei. Lielo kaķu šķirņu pārstāvjiem ideālā gadījumā siltajos gada mēnešos jānodrošina iespēja izskrieties ierobežotā pagalmā. Ja tādas iespējas nav – mājoklim jābūt gana plašam, lai dzīvniekam būtu iespēja gan izskrieties, gan izlēkāties. Arī citu šķirņu istabas kaķiem jānodrošina pēc iespējas daudzveidīgākas rotaļu un fizisko aktivitāšu iespējas. Lieliska iespēja kā to nodrošināt – mīlulim iegādājoties daudzfunkcionālu kaķu māju vairākos stāvos.

Vitamīni un barības piedevas

Lai papildinātu mājdzīvnieka uzturu, stiprinātu vispārējo dzīvnieka veselību un imunitāti, saimniekam vērts konsultēties ar veterinārārstu par vitamīnu un barības piedevu lietošanu. Suņiem un kaķiem paredzētos vitamīnus un barības piedevas iespējams iegādāties gan veterinārajās aptiekās, gan specializētajos zoo veikalos.

  • Vitamīni un barības piedevas var būt labs papildinājums mājdzīvnieka uzturam, taču ir svarīgi tos lietot pareizi un atbildīgi.
  • Pārāk lielas devas var sniegt pretēju efektu un kaitēt mājdzīvnieka veselībai, tāpēc pirms to lietošanas, veterinārārsta konsultācija ir obligāta, turklāt ideālā gadījumā dzīvniekam iepriekš vēlams veikt laboratoriskos izmeklējumus.

Papildu vitamīni un barības piedevas var būt nepieciešamas gadījumos, kad ar uzturu vien nepietiek, lai nodrošinātu organismu ar visām nepieciešamajām vielām. Kā arī gadījumos, kad dzīvniekam ir veselības problēmas, kas ierobežo pilnvērtīgu uzturvielu uzsūkšanos, piemēram, alerģijas, pārtikas nepanesamība, kuņģa–zarnu trakta darbības traucējumi, aknu vai nieru saslimšanas u. c. Daži no populārākajiem vitamīniem un barības piedevām, kas var stiprināt suņu un kaķu imunitāti:

  • Omega-3 taukskābes: palīdz uzlabot ādas un apmatojuma veselību, stiprina imūnsistēmu, mazina iekaisumu procesus, kā arī atbalsta sirds un asinsvadu veselību. Omega-3 taukskābju papildu uzņemšana ir īpaši svarīga suņiem un kaķiem ar alerģijām vai ādas problēmām.
  • Probiotikas: atbalsta gremošanas sistēmas darbību, veicina labvēlīgo baktēriju augšanu zarnās, palīdz uzturēt veselīgu zarnu mikrofloru, kas ir svarīga imunitātes stiprināšanai un barības vielu uzsūkšanai. Tās var būt īpaši noderīgas mājdzīvniekiem ar gremošanas traucējumiem vai pēc antibiotiku kursa lietošanas.
  • Vitamīns C: antioksidants, kas palīdz aizsargāt šūnas no bojājumiem un stiprina imūnsistēmu, kā arī piedalās kolagēna sintēzē, kas ir svarīgs saistaudu veselībai.
  • Cinks: šī minerālviela ir būtiska normālai imūnsistēmas darbībai, veicina brūču dzīšanu un ādas veselību. Ilgstošs cinka deficīts var vājināt imūnsistēmu un veicināt ādas un apmatojuma problēmas.
  • B grupas vitamīni: visi B grupas vitamīni ir ārkārtīgi svarīgi dzīvnieka vispārējās veselības nodrošināšanai un ir iesaistīti lielākajā daļā organisma sistēmu darbībā, tostarp, enerģijas vielmaiņas procesos, nervu sistēmas un imūnsistēmas darbībā, šo vitamīnu trūkums va rizraisīt dažādas ādas un apamtojuma saslimšanas u. c.

Regulāras veterinārās pārbaudes

Vismaz reizi gadā katram mājdzīvnieka saimniekam ar mīluli jāapmeklē veterinārārsts, lai veiktu ne tikai profilaktisko apskati, bet arī saņemtu ikgadējo vakcināciju, kas pasargā mājdzīvniekus no bīstamām infekciju slimībām.

Regulāras veterinārās pārbaudes palīdz laikus diagnosticēt veselības kaites to sākotnējā stadijā, tādejādi būtiski paātrinot atveseļošanās procesu, samazinot smagu komplikāciju risku un dārgas veterinārās ārstēšanas nepieciešamību. Apskates laikā speciālists sniegs arī individuālus ieteikumus, kā vislabāk stiprināt mīluļa imunitāti, kā uzlabot dzīvnieka ēdienkarti un ikdienas paradumus, kā arī nozīmēs papildu laboratoriskos un cita veida izmeklējumus.

  • Parazītu profilakse: lai uzturētu mājdzīvnieka vispārējo veselību un novērstu dažādu saslimšanu risku, svarīgi regulāri lietot pretparazītu līdzekļus. Tie pasargā mājdzīvniekus no iekšējiem un ārējiem parazītiem, kas var vājināt imunitāti. Arī par dzīvniekam atbilstošu pretparazītu līdzekļu lietošanu konsultēs veterinārārsts.

Izplatītas infekciju un vīrusu saslimšanas mājdzīvniekiem

Suņi, tāpat kā cilvēki, var ciest no dažādām vīrusu un infekciju slimībām, kuru profilakse ietver ne tikai vakcināciju, bet arī rūpes par mīluļa imūnsistēmas stiprināšanu.

  • Parvovīruss: izraisa smagu gastroenterītu, vemšanu, caureju un dehidratāciju. Vissmagāk skar tieši kucēnus.
  • Infekciozais traheobronhīts (suņu klepus): ļoti lipīga elpceļu slimība, kas biežāk izplatās tieši aukstajos gada mēnešos. Izraisa klepu, iesnas, šķaudīšanu, elpošanas grūtības, apātiju, apetītes zudumu. Smagāk skar kucēnus, vecākus suņus, kā arī suņus, kas jau slimo ar hroniskām saslimšanām.
  • Leptospiroze: smaga bakteriāla infekcija, kas suņiem bieži vien var būt pat letāla. Izraisa aknu un nieru bojājumus, drudzi, vemšanu, caureju, apātiju.
  • Infekciozais hepatīts: suņiem nopietna un potenciāli letāla aknu slimība, ko izraisa adenovīruss, kas ir ļoti izturīgs un ārvidē var izdzīvot ilgu laiku. Biežākie simptomi ir drudzis, vemšana un caureja, apātija, apetītes zudums, acu un smaganu dzelte, acu iekaisums, koordinācijas traucējumi.

Arī kaķiem ir izplatītas dažāda veida vīrusu un infekciju saslimšanas, kurām, tāpat kā suņiem, labākā profilakse ir regulāra vakcinācija.

  • Kaķu panleikopēnija jeb kaķu parovīruss: ļoti lipīga un potenciāli letāla slimība, ko izraisa parvovīruss. Tipiskākie simptomi ir vemšana, caureja, drudzis, dehidratācija un apetītes zudums.
  • Kaķu herpesvīrusa infekcija jeb kaķu rinotraheīts: izraisa augšējo elpceļu slimības, piemēram, iesnas, šķaudīšanu, acu izdalījumus, konjunktivītu.
  • Kaķu kalicivīruss: vēl viens izplatīts augšējo elpceļu infekciju slimību cēlonis. Simptomi ir līdzīgi herpesvīrusa infekcijai, bet var ietvert arī čūlas mutē un uz mēles, gingivītu.

Parūpējies par sava mājdzīvnieka veselību, kopā ar Dino Zoo!

Ienāc dinozoopasaule.lv – šeit atradīsi informatīvus rakstus par dažādā, ar mājdzīvnieka veselību, uzturu un aprūpi saistītām tēmām, mājdzīvnieku ekspertu padomus, kā arī visu nepieciešamo informāciju par Dino Zoo veterinārajiem pakalpojumiem!

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!


Aktuāli


Reklāmraksti

Vairāk Reklāmraksti