Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Teātris

Sezona kā iespēja caur drāmu būt saliedētiem un dzīviem. Paziņoti pretendenti Spēlmaņu nakts balvām © DIENA(4)

Pagājusī teātra sezona bija īpaša, kā klusums pirms vētras. Tā iesākās ar jaunām gaidām, pretenzijām, pārmaiņu dvesmām, dumpjiem, līdz ar to arī – iespējām caur drāmu tikt saliedētiem. Tā paguva mums nest svaigus gaisa malkus ne vien jaunu iestudējumu, bet arī jaunu radošo apvienību formā. Tā uzņēma apgriezienus un solījās mūs paraut līdzi virs ierastā, bet... tika aprauta pusvārdā, kā gadās brīžos, kad spēcīgs vējš aizsit elpu.

Un par ko klusē jūsu dzīvokļa sienas? Daugavpils teātrī iestudēta izrāde Mīlestība 32 m2 © DIENA

Izrādi Mīlestība 32 m2 režisors Ivars Lūsis nupat iestudējis ar Daugavpils teātra krievu trupu. "Mūsdienu dramaturga Oļega Jernova lugas Latvijā nav iestudētas, un arī Krievijā tās netiek uzvestas nemaz tik bieži, jo, lai veidotu izrādi, šis autors ir... sarežģīts. Taču viņa lugas ir caurstrāvotas ar tāāāādu pozitīvismu," stāsta I. Lūsis, kurš izrādi veidojis, apvienojot trīs O. Jernova lugas – Vakars ar vientuļo skaistulīti, Dīvainais viesis, Trešā acs.

Viena diena trīs sieviešu dzīvē. Latvijas Nacionālajā teātrī Ināras Sluckas iestudējuma Skaņdarbs (Klusā dzīve) pirmizrāde © DIENA(1)

Viena diena sievietes mūžā? Kāda tā ir? Pie plīts un veļasmašīnas, steigā un rūpēs, menedžējot savu un citu ikdienu? Ir arī tādas dzīves, par ko bieži vien var uzzināt žurnālos, kad tiek rādīti drēbju skapji, fiksētas dienas gaitas pie kosmetologa, friziera, uz sporta zāli, tiek publiski iztirzātas attiecības, doti solījumi. Taču režisorei Inārai Sluckai, ķeroties pie šīs sezonas jaunā projekta, padomā bija pavisam citu sieviešu stāsts. Sākotnējais nosaukums Klusā dzīve izrādes tapšanas gaitā tika nomainīts un tagad ir Skaņdarbs. Režisore skaidro – kad par vienu tēmu var izteikties dažādos ritmos, kopumā tas sanāk kā skaņdarbs. Dažādi ritmi ir tāpēc, ka izrādē ir trīs dažādas aktrises – Dace Bonāte, Indra Burkovska, Zane Jančevska.

Septembra beigās sāksies skatuves un audiovizuālās mākslas festivāls Patriarha rudens

No 26. septembra līdz 3. oktobrim norisināsies vienpadsmitais Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) skatuves un audiovizuālās mākslas festivāls Patriarha rudens. Festivāla programmas izveidē iesaistījušies radošo specializāciju LKA studenti teātra un kino profesionāļu vadībā, kuri vēlas iedvesmot pandēmijas ierobežojumu nogurdināto apmeklētāju, aicinot kopīgi baudīt mākslas atšķirīgās izpausmes visas nedēļas garumā, piedāvājot ne tikai dzirkstošas teātra klasikas interpretācijas, bet arī pavisam jaunus un pārsteidzošus mākslinieciskās jaunrades darbus.

Dž. Dž. Džilindžers Daugavpils teātrī iestudē izrādi XXL

25. septembrī gaidāma pirmizrāde melodrāmai latviešu valodā XXL, kas būs jau trešais režisora Dž. Dž. Džilindžera iestudējums Daugavpils teātrī. Šoreiz Dž. Dž. Džilindžers iestudēs amerikāņu dramaturga, teātra un kino režisora Nīla Labuta lugu Resnā cūka, kuru no angļu valodas tulkoja Evita Mamaja, informēja teātra pārstāvji.

Sapņi piepildās arī šajā laikā. LNOB jauno sezonu sāk ar baletu Gulbju ezers © DIENA(1)

Ir mainījušās varas un valsts iekārtas, bet Gulbju ezers vienmēr, visos laikos ir bijis un būs – Latvijas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs Aivars Leimanis saka par visā pasaulē īpaši iemīļoto baletu. Ar vizuāli ļoti skaistu un krāšņu, starptautiskā radošā komandā tapušu Gulbju ezera jauniestudējumu Latvijas Nacionālā opera un balets uzsāk sezonu.

Daudzšķautņainā sezona. Par Dailes teātra jubilejas gada centrālo notikumu kļūs izrāde Smiļģis © DIENA

Šogad Dailes teātris atzīmē savu simtgadi un jaunajā sezonā skatītājiem piedāvās vienpadsmit jauniestudējumu. Tā trupai ir pievienojušies trīs aktieri – Imants Strads, Toms Veličko un Kārlis Arnolds Avots, kuram šajā sezonā ir paredzētas sešas lomas, no tām četras (!) būs galvenās. Par šī jubilejas gada centrālo notikumu kļūs Māras Zālītes jaunākās lugas Smiļģis uzvedums, kas būs veltīts Dailes teātra dibinātājam, novatoriskajam režisoram un aktierim Eduardam Smiļģim (izrāde ir iekļauta Latvijas valsts simtgades programmā un top ar tās atbalstu).