Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā -4 °C
Apmācies
Pirmdiena, 5. decembris
Sabīne, Sarma, Klaudijs

E-cigaretes

Tabakas nozare vērsusies Saeimas prezidijā ar lūgumu atlikt smēķēšanas produktu un ierīču likuma grozījumu izskatīšanu

Tradicionālo un bezdūmu tabakas izstrādājumu apvienība un Bezdūmu nozares asociācija vērsusies Saeimas prezidijā un Saeimas frakcijās ar lūgumu atlikt Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likuma grozījumu izskatīšanu otrajā lasījumā, aģentūru LETA informēja asociācijas izpilddirektore Marita Jansone.

Stingri liegumi rosina tos apiet

Alternatīvo tabakas izstrādājumu apriti svarīgi racionāli kontrolēt, nevis ierobežot un aizliegt.

Tikai ar aizliegumiem efektu nepanākt

Latvijā jebkādus tabakas izstrādājumus regulāri lieto 23% jauniešu vecumā no 13 līdz 15 gadiem, tostarp 24,8% zēnu un 21,1% meiteņu, liecina Starptautiskā jauniešu smēķēšanas pētījuma (Global Youth Tobacco Survey – GYTS) dati, kas veikts 2019. gadā. Tomēr veselības speciālistu bažas vairāk raisa fakts – lai gan tradicionālo cigarešu smēķēšana jauniešu vidū mazinās, pēdējā laikā tieši jauniešu vidū popularitāti strauji gūst tā sauktie bezdūmu tabakas izstrādājumi, tostarp elektroniskās cigaretes un karsējamā tabaka.

Kārtējais nepārdomātais liegums var atkal sekmēt kontrabandas pieaugumu

Patlaban Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijā skatīšanai otrajam lasījumam tiek diskutēti grozījumi Tabakas izstrādājumu, augu smēķēšanas produktu, elektronisko smēķēšanas ierīču un to šķidrumu aprites likumā, kas citstarp paredz liegt Latvijā izplatīt tabakas izstrādājumu aizstājētproduktus (nikotīna spilventiņi, karsējamā tabaka) ar tiem pievienotu, piemēram, mentola aromātu, kā arī paredz virkni citu ierobežojumu un liegumu.

Pētījums: Tradicionālās cigaretes ir galvenais smēķēšanas uzsākšanas veids

Eiropas Komisijas pasūtītā sabiedriskās domas pētījuma īpašā Eirobarometra dati liecina, ka ~80% smēķētāju savu smēķēšanas pieredzi ir sākuši un arī turpina ar tradicionālajām cigaretēm, kamēr līdz 2% sākuši lietot nikotīnu ar bezdūmu produktiem – e-cigaretēm, karsējamo tabaku vai snus. Pētījumā atklāts, ka bezdūmu produktus smēķētāji izvēlas, lai samazinātu tradicionālo cigarešu smēķēšanu, un 30% smēķētāju šie produkti palīdzējuši smēķēšanu atmest pilnībā.

Lielbritānijas Sabiedrības veselības aģentūra: pāreja uz bezdūmu produktiem ir efektīvs veids kā atmest smēķēšanu

Lielbritānijā e-cigaretes ir populārākais un efektīvākais smēķēšanas atmešanas līdzeklis – tas noskaidrots, veicot apjomīgu pētījumu par mazāk kaitīgu cigarešu alternatīvu – bezdūmu produktu – lietošanu. E-cigaretes kā solis pretim smēķēšanas atmešanai Lielbritānijā izrādījušās populārākas pat par ierastajām nikotīna košļenēm vai plāksteriem. Lielbritānija ir paziņojusi ka līdz 2030. gadam grib kļūt par valsti, kas brīva no cigarešu dūmiem.

Latvijā

Vairāk Latvijā

Pasaulē

Vairāk Pasaulē

Viedokļi

Vairāk Viedokļi

Sports

Vairāk Sports

Citi

Vairāk Citi

SestDiena

Vairāk SestDiena

KDi

Vairāk KDi

Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze

Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena

Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils

Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms

Izklaide

Vairāk Izklaide