"Jauna Armēnija"
Sargsjans, kuru parlaments 17. aprīlī apstiprināja par valdības vadītāju, pirmdien pēcpusdienā negaidīti paziņoja par savu demisiju. Vēl dienu iepriekš, žurnālistu klātbūtnē tiekoties ar protestu līderi un opozīcijas politiķi Nikolu Pašinjanu, viņš paziņoja, ka nepakļausies "šantāžai" un paliks amatā. Neilgi pēc tam drošības spēki aizturēja Pašinjanu.
Valdība šādi acīmredzami mēģināja izjaukt plašos protestus, kuru dalībnieki bija nemierā ar Sargsjana lēmumu nepildīt paša doto solījumu neieņemt premjera krēslu. Šogad spēkā stājās konstitūcijas grozījumi, kas Armēniju no pusprezidentālas republikas pārveidoja par parlamentāru republiku, samazinot prezidenta pilnvaras un palielinot tās premjeram. Protestētāji bija pārliecināti, ka Sargsjans, kura otrais un pēdējais prezidentūras termiņš beidzās šomēnes, rīkojās nedemokrātiski.
Protestētāji valdībai atbildēja ar milzīgu demonstrāciju Erevānas centrā, kur sapulcējās aptuveni 100 tūkstoši cilvēku, pieprasot Pašinjana atbrīvošanu. Protestu līderi izlaida no apcietinājuma pirmdienas rītā neilgi pēc tam, kad demonstrantiem pievienojās vairāki desmiti karavīru formastērpos.
Sargsjana paziņojums, ka viņš piekāpjas protestētāju prasībai un demisionē, aizsāka plašas svinības Erevānā. Klātesošie sveica cits citu un metās dejās, citi ar saviem mobilajiem telefoniem radīja pašbildes kopā ar policistiem, kuri vēl pirms dažām dienām bija ar spēku izdzenājuši un aizturējuši desmitiem protestētāju.
"Ir tāda sajūta, it kā mūsu nācija būtu atdzimusi," erevāniete Soņa Makasjana sacīja ziņu vietnes EurasiaNet korespondentam. "Mēs zinām, ka priekšā vēl ir cīņas, bet šis ir pirmais solis. Šī ir jauna Armēnija."
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena trešdienas, 25. aprīļa, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!