Autoritatīvi musulmaņu garīdznieki izskaidrojuši, ka ramadāna mēnesī, kad no saullēkta līdz saulrietam musulmaņiem jāievēro stingrs gavēnis, vakcinēšanās neesot pretrunā ar islāma doktrīnām. Taču, ja pēc potēšanās rodas veselības problēmas, kuru dēļ nākas lietot medikamentus, gavēņa diena netiek uzskatīta par ievērotu.
Labāk nekā pērn
"Pērn bija ļoti drūms noskaņojums, jo mums neļāva apmeklēt vakara lūgšanu mošejā. Šogad esmu priecīgs, jo tas ir atļauts, lai gan lūgšanu laikā jāievēro stingri noteikumi," intervijā AFP sacījis Indonēzijas galvaspilsētas Džakartas iedzīvotājs Mohamads Fathi. Indonēzijā, kur dzīvo pasaulē lielākā musulmaņu kopiena (aptuveni 225 miljoni cilvēku) par ramadāna sākšanos, pirmdienas vakarā uzstājoties televīzijā, paziņoja reliģisko lietu ministrs Jakuts Čolils Koumass.
Valdība noteikusi, ka visiem mošeju apmeklētājiem jāvalkā sejas maskas, jāņem līdzi savi lūgšanu paklājiņi un jāievēro distancēšanās no citiem dievlūdzējiem. Pagājušās nedēļas nogalē tika veikta dievnamu dezinfekcija. Džakartas gubernators Anjess Basvedans AP stāstījis, ka galvaspilsētā dezinficētas 317 mošejas, tajās izvietoti ziepju un ūdens, kā arī dezinfekcijas līdzekļu stendi, uzstādītas norādes par nepieciešamo distancēšanos. Mošeju apmeklētāju skaits ierobežots līdz 50% no dievnamu ierastās ietilpības, raksta AP. Līdzīgi ierobežojumi noteikti arī kafejnīcās un restorānos, taču tur atļauts pulcēties pēc saulrieta, lai kopā ar ģimenes locekļiem un draugiem ieturētu maltīti pēc dienu ilgās gavēšanas. "Ierobežojumu atvieglošana ir kā malks svaiga gaisa visiem tiem, kuri ir noguruši no Covid-19. Jā, ir jārīkojas, lai apturētu vīrusu, taču tas nenozīmē, ka pilnībā jāslēdz mošejas vai jāspiež mūs atteikties no ramadāna tradīcijām," AP citē Džakartas iedzīvotājas Annas Mardjasuti sacīto.
Meka tikai imūnajiem
Arī Ēģiptē mošejās notiks vakara un rīta lūgšanas, kuras, ievērojot piesardzības pasākumus, drīkstēs apmeklēt ierobežots skaits ticīgo. Taču pie mošejām aizliegts klāt galdus, pie kuriem uz maltīti pēc saulrieta un pirms saullēkta tradicionāli ieradās trūcīgie ļaudis, raksta AP. Līdzīgi ierobežojumi noteikti faktiski visās Tuvo Austrumu valstīs, bet tur, kur pakalpojumu sfēra ir attīstītāka, plānota cienastu piegāde tuvējās apkaimes nabadzīgākajiem ļaudīm.
Saūda Arābija noteikusi, ka svētceļojumā uz Meku ramadāna laikā atļauts doties vien tiem pilsoņiem, kuriem ir imunitāte pret Covid-19, tātad ļaudīm, kuri vai nu jau pārslimojuši kaiti, vai arī ir vakcinēti. Ārvalstu svētceļotājus, ja atskaita izņēmuma gadījumus, arī šogad Saūda Arābija negaida.
AP raksta, ka Pakistānā mošejas gan būs atvērtas, taču tās aizliegts apmeklēt ticīgajiem, kuri ir vecāki par 50 gadiem. Valdība rekomendējusi lūgšanas iespēju robežās rīkot ārpus telpām, bet valsts mediķu asociācija brīdinājusi, ka ļaužu pulcēšanās rada lielus riskus. Organizācijas ģenerālsekretārs Kaisers Sadžads atgādinājis par pagājušā gada bēdīgo pieredzi – pērn ramadāna sākumā tika reģistrēti vidēji 800 inficēšanās gadījumu dienā, bet, kad ticīgie panāca mošeju atvēršanu, pāris nedēļās inficēto skaits pieauga līdz 6000 cilvēku dienā. Irāna, kas šomēnes pieredzēja strauju vīrusa izplatības pieaugumu pēc persiešu Jaungada svinībām, nolēmusi, ka mošejās kolektīvas lūgšanas tiek organizētas reizi diennaktī.