Krievija aizvien ir to valstu vidū, kas parakstīja vienošanos, un augustā apgalvoja, ka "darīs visu iespējamo", lai saglābtu vienošanos un arī savas ekonomiskās intereses Irānā. Augusta sākumā ASV prezidents paziņoja ne tikai to, ka sankciju pirmais raunds atkal stājies spēkā, bet piebilda, ka novembrī gaidāma papildu sankciju atjaunošana, turklāt norādījis - "jebkurš, kurš ielaidīsies darījumos ar Irānu, ar Savienotajām Valstīm vairs ekonomiskajā jomā nesadarbosies". Proti, pēc Trampa teiktā saprotams, ka tas iekļauj arī Krieviju, ja tā turpinās sadarbību.
Nu Krievijas Ārlietu ministra vietnieks Sergejs Rjabkovs paziņojis, ka Kremlis kopā ar Irānu "strādā pie daudzu slāņu aizsardzības pret ASV sankcijām".
Rjabkovs izdevumam Rosijskaja Gazeta norādījis, ka Krievija šajos pūliņos aicinās iesaistīties arī Ķīnu un Eiropas valstis, "veidojot vairāku slāņu aizsardzību pret ASV sankcijām un mēģinājumiem sagraut Irānas kodolvienošanos savu ģeopolitisko interešu nolūkā". Diplomāts runā tieši par novembrī gaidāmo sankciju otro vilni, aicinot ieviest "formulas un mehānismus", lai to izturētu.
Pašlaik atjaunotās sankcijas skar Irānas autobūves nozari, ierobežo Irānas iespējas iegādāties komerciālās lidmašīnas, tāpat ierobežo tirdzniecību ar dārgmetāliem, tostarp zeltu, kā arī iegrožo transakcijas ASV dolāros. Savukārt novembrī plānots ieviest ierobežojumus Irānas naftas sektoram un sankcijas pret Irānas Centrālo banku.
Ilona Kulda
ērce