3. jūnija raidījumā Kiseļovs runāja par Krievijas ārlietu ministra Sergeja Lavrova tikšanos ar Ziemeļkorejas diktatoru Kimu Čen Unu - ilustrācijai tika izmantots viens no oficiālajiem fotoattēliem, kas izplatīti starptautiskajās ziņu aģentūrās.
Taču, kā pamanīja gan BBC, gan Meduza.io, gan sociālo mediju lietotāji - attēls šķita mazliet citāds. Proti, daudzi ievēroja, ka šajā attēlā, ko demonstrē Rossia 1, Ziemeļkorejas līderis, sarokojoties ar Lavrovu, smaida. Protams, amatpersonām tiekoties, smaidīšana nav nekas unikāls, taču, kā norādīja dažādi pasaules mediji, viņiem nav izdevies starptautiskajās ziņu aģentūrās atrast šādu attēlu. Visos attēlos Kimam ir nopietna sejas izteiksme.
Arī Diena.lv, izmantojot Scanpix un LETA attēlu arhīvu, nevarēja atrast smaidīgu Ziemeļkorejas līdera attēlu no šī sarokošanās brīža. Jāmin gan, ka citos tikšanās brīžos Kims ir redzams smaidīgs.
Eu vs Disinformation norāda, ka blogeri un sociālo tīklu lietotāji caurskatījuši visus oficiāli izplatītos materiālus no tikšanās brīža, taču nav konstatējuši "smaida momentu".
Pats Kiseļovs radio intervijā norādīja, ka bilde ir autentiska. Atšķirības sejas izteiksmēs viņš skaidroja ar moderno kameru slēdža ātrumu, kas ļauj uzņemt lielu skaitu bilžu - gluži vienkārši Kims Čen Uns smaidījis tikai īsu brīdi.
Opozicionārs Iļja Jašins jokojis, ka tagad Rossia 1 un Kremlis izmēģina smaidu uz Ziemeļkorejas līdera sejas, bet drīz vien jau krievi smaidīs par cenu paaugstināšanos un subsīdijām oligarhiem.
Путинское ТВ прифотошопило Ким Чен Ыну улыбку на встрече с Лавровым. Пока тренируются на мрачном северокорейском диктаторе, а завтра и нас всех радоваться заставят. Со счастливой улыбкой россияне будут встречать новости о повышении цен, росте тарифов ЖКХ и дотациях олигархам. pic.twitter.com/gPAgbp06dO
— Илья Яшин (@IlyaYashin) June 3, 2018
Šī ne tuvu nav pirmā reize, kad Kremlim lojāli mediji vai pat valsts iestādes izmanto ar digitālajām tehnoloģijām saistītas manipulācijas metodes. Portāls Diena.lv jau vairākas reizes vēstījis par gadījumiem, kad ilustrācijām tiek izmantoti kadri no videospēlēm. Pagājušā gada novembrī Krievijas Aizsardzības ministrija kļuva par interneta lietotāju apsmiekla objektu, kad tā, publicējot ainas no viedtālruņu videospēles reklāmas rullīša, paziņoja par pierādījumiem ASV un Islāma valsts teroristu sadarbībai.
Zināšanas ir spēks
dd
)