Jāatgādina, ka Krievijā, kur homoseksualitāte tika dekriminalizēta 1993. gadā, 20 gadus vēlāk pieņemtais "antigeju likums" paredz sodu par "homoseksuālas uzvedības propagandu bērnu vidū" - pārkāpējam jāmaksā pieci tūkstoši rubļu jeb aptuveni 75 eiro, savukārt ja likumu nav ievērojusi valsts amatpersona, jārēķinās ar sodu līdz pat 500 tūkstošiem rubļu jeb 750 eiro.
ECT lēma, ka trīs aktīvistu sodīšana pārkāpusi Eiropas Cilvēktiesību konvencijas 10. pantu, kurā atrunāta runas brīvības aizsardzība, kā arī 14. pantu, saskaņā ar kuru aizliegta diskriminācija.
Tiesa uzskata, ka konkrētais likums, ar kuru paredzēts ierobežot homoseksualitātes propagandu, nav gana skaidri definēts un likuma normas tiek īstenotas patvaļīgi.
Jāatgādina, ka ECT spriedums attiecas uz trīs aktīvistiem, kuriem Krievija sodu piesprieda par no 2009. līdz 2012. gadā viņu veiktām aktivitātēm, proti, runa ir par periodu, kad tā dēvētais "antigeju likums" vēl nebija stājies spēkā.
ECT noraidīja Krievijas argumentus par to, ka likums domāts, lai aizsargātu morāles normas, un lēma, ka Krievijai aktīvistiem būs jāizmaksā kompensācijas no 8000 līdz 20000 eiro apmērā.
Advokāts
haralds
trusis nejaukais