"Viņš tagad neizslēdz neko, viņš arī neizslēdz iespēju, ka lūgs piešķirt viņam Krievijas pilsonību," sacīja advokāts. "Viņš man sacīja - "es negrasos nekur doties"," norādīja Kučerena, piebilstot, ka Snoudens pagaidām domā dzīvot Krievijā.
Kučerena arī atzina, ka, viņaprāt, Krievija neatteiks Snoudenam patvērumu. Patlaban Snoudens turpina dzīvot Maskavas Šeremetjevas lidostas "kapsulu viesnīcā", norādīja advokāts. Viņš izteica pieņēmumu, ka Snoudens drīz varēs pamest Šeremetjevas lidostas tranzītzonu, kur viņš mitinās kopš 23.jūnija, kad viņš Maskavā ielidoja no Honkongas. "Pieteikšanās process pagaidu patvēruma saņemšanai ir samērā vienkāršs," skaidroja advokāts.
"Viņš vēršas Federālajā Migrācijas dienestā (FMD), un FMD tad septiņu dienu laikā izsniedz viņam sertifikātu, ka viņa dokumenti ir pieņemti." Ar oficiālo sertifikātu par patvēruma piešķiršanas dokumentu saņemšanu Snoudens varēs pamest lidostu un brīvi pārvietoties. "Viņš lūdza mani arī turpmāk sniegt viņam palīdzību," sacīja Kučerena, piebilstot, ka palīdzēs Snoudenam bez maksas.
Snoudens, kurš atklātībai nodevis ziņas par ASV izlūkdienesta tīmekļa izspiegošanas programmām, Krievijas Federālā Migrācijas dienesta pārstāvim otrdien nodeva oficiālu lūgumu par pagaidu patvēruma piešķiršanu Krievijā. Bijušais CIP darbinieks par nodomu lūgt patvērumu Krievijā paziņoja jau piektdien, Maskavas Šeremetjevas lidostā tiekoties ar Krievijas cilvēktiesību aktīvistiem un juristiem. Vienlaikus viņš solīja, ka nekaitēs Savienotajām Valstīm. Pēc visa spriežot, šis solījums bija reakcija uz Kremļa prasību, lai viņš beidz nopludināt kaitējošu informāciju par ASV spiegošanas programmu.
Kremlis piektdien atkārtoti paziņoja, ka Snoudens var palikt Krievijā, ja vien pārstāj izplatīt informāciju, kas kaitē ASV. "Snoudena kungs var hipotētiski palikt Krievijā, ja viņš, pirmkārt, pilnībā pārtrauc mūsu amerikāņu partneriem un ASV-Krievijas attiecībām kaitējošas darbības un, otrkārt, ja viņš pats to lūgs," norādīja prezidenta Vladimira Putina pārstāvis Dmitrijs Peskovs.
Krievijas parlamenta apakšnama spīkers Sergejs Nariškins valsts televīzijai sacīja, ka Krievijai vajadzētu piešķirt Snoudenam patvērumu. Bijušo CIP darbinieku viņš nodēvēja par "cilvēktiesību aizstāvi".
Jau pēc Snoudena piektdienas paziņojuma, ka viņš grasās lūgt patvērumu Krievijā, ASV reaģējušas, atkārtoti pieprasot bijušā CIP darbinieka izdošanu.
Savukārt Putins, komentējot situāciju ap Snoudenu, trešdien paziņoja, ka starpvalstu attiecības ir svarīgākas par specdienestu ķildām, bet jebkādas darbības, kas nodara kaitējumu Krievijai un ASV, ir nepieņemamas. "Es neklāstīšu sīkumus un detaļas. Mēs brīdinājām Snoudena kungu, ka jebkāda viņa darbība, kas ir saistīta ar kaitējuma nodarīšanu Krievijas un Amerikas attiecībām, mums ir nepieņemama," Čitas lidostā pirms izlidošanas uz Maskavu sacīja prezidents.
"Mēs nevaram uzvesties kā citas valstis, un mēs tā neuzvedīsimies. Krievijai ir neatkarīga ārpolitika, un mēs to īstenosim. Ceru, ka mūsu partneri to saprot un izturas pret to mierīgi, ar izpratni. Starpvalstu attiecības manā skatījumā ir daudz svarīgākas par ķildām ap specdienestu darbību," sacīja valsts galva.