Kā viņš paziņojis kopīgā preses konferencē ar Lietuvas ārlietu ministru Linu Linkeviču, Ungārija uzskata, ka ES sankcijas pret Krieviju bijušas gan ekonomiski, gan politiski neefektīvas, jo nav veicinājušas Minskas vienošanos izpildi un kaitējušas Eiropas ekonomikai.
Pēc ministra teiktā, Ungārija pagaidām neizmanto iespēju ar veto tiesībām bloķēt sankciju pagarināšanu, jo grib saglabāt ES vienotību, taču aicina apspriest šo jautājumu "atklātā un pragmatiskā diskusijā".
Tikmēr Linkevičs norādījis, ka ES noteica Krievijai sankcijas par tās agresiju Ukrainā un par Minskas vienošanos nepildīšanu.
"Ir ļoti svarīgi, lai ES nostāja būtu vienota. Mēs augstu vērtējam to, ka visas dalībvalstis, ieskaitot Ungāriju, uztur šo vienoto nostāju, un es uzskatu, ka nākotnē mums konsekventi jātiecas panākt tos mērķus, ko esam izvirzījuši," viņš uzsvēris.
Vienlaikus Lietuvas ārlietu ministrs pateicies Ungārijai par lēmumu nosūtīt savus karavīrus un iznīcinātājus uz Baltiju pēc Krievijas veiktās Ukrainas Krimas pussalas aneksijas.
Sijārto savukārt atzinīgi vērtējis ES lēmumu iedegt zaļo gaismu Krievijas investīcijām Ungārijas Pakšas AES paplašināšanā.
Jau ziņots, ka Eiropas Komisija (EK) šīs nedēļas sākumā atļāva Ungārijai sniegt valsts palīdzību, lai ar Krievijas atbalstu uzbūvētu divus atomreaktorus ar nosacījumu, ka Ungārija pildīs solījumu nodrošināt konkurenci enerģētikas jomā.
Pakšas AES paplašināšana galvenokārt tiks finansēta ar Krievijas aizdevumu desmit miljardu eiro apmērā. Darbus veiks Krievijas valsts kompānija Rosatom.
Šis projekts var apgrūtināt Lietuvas valdības centienus panākt Ungārijas un citu Eiropas valstu solidaritāti attiecībā uz Baltkrievijā netālu no Lietuvas robežas topošo Astravjecas AES, ko arī ceļ Rosatom. Lai gan Minska apgalvo, ka tās būvētā spēkstacija atbildīs visaugstākajiem drošības standartiem, Lietuva gribētu panākt projekta apturēšanu, jo raizējas, ka AES būvniecībā notiek negodīga un plaša izdevumu samazināšana uz drošības rēķina.
Ungārijas ārlietu ministrs paudis viedokli, ka katrai valstij ir tiesības attīstīt atomenerģētiku, bet vienlaikus arī pienākums ievērot starptautiskos drošības standartus.
"Lietuvas prasība, lai visas atomelektrostacijas reģionā tiktu celtas, ievērojot visstingrākos starptautiskos drošības standartus, ir pilnīgi pamatota. Ceru, ka mūsu baltkrievu draugi rīkosies tā, kā no viņiem tiek sagaidīts, un ievēros visus starptautiskos standartus," izteicies Sijārto.
Ungārijas ministrs gan paudis neapmierinātību saistībā ar ziņām par Astravjecā notikušajiem incidentiem, bet piebildis, ka viņam par tiem nav informācijas no pirmavotiem un viņš par to zina tikai no Lietuvas amatpersonu sniegtajām ziņām, tādēļ nevar par to kompetenti spriest.
TrollisJT
replika
Loģika ir kolosāla