ASV 2017. gadā aizsardzībai tērēja 3,6% no IKP jeb aptuveni 686 miljardus dolāru, kamēr tuvākā sekotāja ir Lielbritānija ar 2,1% no IKP un 55 miljardiem dolāru, liecina Forbes apkopotie dati. Absolūtajos skaitļos trešā lielākā tērētāja ir Francija ar teju 46 miljardiem, taču tā nesasniedz NATO noteiktos 2% no IKP. Vācija tērē vēl mazāk - 45,5 miljardus, kas ir tikai 1,2% no IKP, tāpēc Vācija kļuvusi par īpaši iecienītu Trampa "mērķi" viņa kritikā pārējām bloka dalībvalstīm.
Vēl uz pusi mazāk par Vāciju un Franciju aizsardzībai atvēl Kanāda un Itālija, arī neviena nesasniedzot noteiktos 2%. "Zaļajā zonā" ir divas no Baltijas valstīm - Igaunija un Latvija. Latvija noteikto slieksni sasniedza 2018. gada budžetā, bet vēl 2% vai vairāk procentus no IKP aizsardzībai atvēl arī Grieķija.
Šobrīd Eiropā kopumā ir aptuveni 64,5 tūkstoši amerikāņu militārpersonu (nedaudz vairāk nekā Japānā un aptuveni divarpus reižu vairāk nekā Dienvidkorejā), kas izvietoti 17 valstīs, 42 ASV bāzes vai militārie kompleksi, kopumā teju 10 tūkstoši ēku.
Jāatgādina gan, ka noteiktais 2% slieksnis ir drīzāk ieteicamais mērķis, bet nav juridiski saistošs noteikums, par kuru dalībvalstis panāca vienošanos Velsas samitā pēc tam, kad Krievija bija anektējusi Krimu, raksta The New York Times. Turklāt dalībvalstis apņēmās tēriņus aizsardzībai paaugstināt pakāpeniski līdz 2024. gadam, nevis uzreiz, un kopš 2014. gada tie kopumā pieauguši par 87 miljardiem dolāru, tāpēc varētu teikt, ka Trampa pārmetumi tām valstīm, kas šobrīd nav sasniegušas 2% slieksni, nāk vismaz sešus gadus par ātru.
Komentējot Trampa bieži pausto, ka Eiropa Savienotajām Valstīm "ir parādā" par aizsardzību, domnīcas American Enterprise Institute pētnieks Gerijs Šmits atgādinājis, ka šādā retorikā bieži vien tiek "piemirsts" arī fakts, ka ASV investē Eiropas drošībā savu stratēģisko mērķu un interešu vārdā.
Bijušais ASV vēstnieks NATO Nikolass Bērnss viedokļrakstā atgādina, ka Eiropas Savienība ir Savienoto Valstu lielākais tirdzniecības partneris un lielākais investors. "ASV un Eiropas Savienības bloks ir pasaules divas lielākās ekonomikas, kas var ievirzīt globālo tirdzniecību sev izdevīgā gultnē, ja strādā kopā. Vairāk nekā četri miljoni amerikāņu ASV strādā Eiropas kapitāla kompānijās, un 45 no 50 štatiem uz Eiropas Savienību eksportē vairāk nekā uz Ķīnu," klāsta diplomāts. Bērnss arī atgādināja, ka ASV allaž varēja paļauties uz sabiedrotajiem Eiropā kampaņās pret teroristu grupējumiem Al Qaeda un Islāma valsts, kā arī miera uzturēšanas misijās, piemēram, Kosovā.
Gimalajietis
bet
janka