Brīdina par konfliktiem
ES vadītās sarunas, kas starp Belgradu un Prištinu sākās 2011. gadā, pārtrūka aizvadītā gada nogalē pēc tam, kad Kosova ieviesa simtprocentīgu ievedmuitu precēm no Serbijas. Šādi Priština atbildēja uz Serbijas lēmumu bloķēt Kosovas dalību Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācijā (UNESCO) un Starptautiskajā kriminālpolicijas organizācijā jeb Interpolā.
Agresīvi paziņojumi no abām pusēm izskanēja arī pēc tam, kad Kosovas parlaments atbalstīja valdības lēmumu izveidot regulāru armiju. Ne mazāku viļņošanos abās valstīs izraisīja ziņas, ka Vučičs un Tači ir apsprieduši iespējamo teritoriju apmaiņu, kā rezultātā Kosova atteiktos no pārsvarā etnisko serbu apdzīvotajām teritorijām valsts ziemeļos, bet Serbija atdotu Kosovai nelielu albāņu apdzīvotu anklāvu valsts dienvidu pilsētas Presevas apkaimē un atzītu Kosovas neatkarību.
Teritoriju apmaiņu atbalstīja ASV un ES, bet pret to kategoriski iebilda Vācija un Kosovas premjerministrs Ramušs Haradinajs, norādot, ka tas varētu novest pie jauniem etniskajiem konfliktiem reģionā, kur tikai pirms divdesmit gadiem izdevās nodibināt trauslu mieru pēc ilgstošiem kariem.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 2. maija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
inks