Sančess, kurš nodeva zvērestu Spānijas karaļa Felipes VI klātbūtnē, vadīs mazākuma koalīcijas valdību ar kreiso aliansi Unidas Podemos (Apvienoti mēs varam). Tā būs pirmā koalīcijas valdība Spānijā, kopš valstī 1975.gadā pēc diktatora Fransisko Franko nāves tika atjaunota demokrātija.
Spānijas parlaments Sančesu vienam pilnvaru termiņam premjerministra amatā apstiprināja otrdien. No 350 deputātiem par Sančesu balsoja 167, 165 bija pret, bet 18 katalāņu un basku separātisti atturējās, kam balsojumā bija izšķiroša nozīme.
Sančess ir premjerministrs kopš 2018.gada jūnija.
Sociālisti novembrī notikušajās ārkārtas vēlēšanās ieguva visvairāk balsu, tomēr viņiem, tāpat kā ārkārtas vēlēšanās pērnā gada aprīlī, neizdevās izcīnīt absolūto vairākumu. Rezultātā Spānija gandrīz gadu atradās politiskā politiskā strupceļā.
Avoti Sančesa vadītajā partijā ziņo, ka jaunās valdības sastāvs varētu tikt izziņots jau nākamajā nedēļā.
Sančess ir parakstījis koalīcijas vienošanos ar Unidas Podemos, bet abas partijas kopā kontrolē tikai 155 vietas parlamentā. Vairākuma iegūšanai abām partijām pietrūkst 21 vieta, tādēļ Sančesam nācies vienoties arī ar vairākām mazajām reģionālajām partijām.
Viņam arī nācās nodrošināt katalāņu un basku separātistu atturēšanos balsojumā par viņa apstiprināšanu premjera amatā. Tas izpelnījās asu kritiku no konservatīvās Tautas partijas (PP), centriski labējās partijas Ciudadanos (Pilsoņi) un galēji labējās partijas Vox (Balss).
"Sančess nekad nebūtu uzvarējis vēlēšanās, ja būtu atzinis, ka sadarbosies ar šiem partneriem," intervijā radio sacīja PP līderis Pablo Kasado, pārmetot Sančesam "masīvu krāpšanu".
Jauno valdību sagaida smaga cīņa, lai izbeigtu hronisko nestabilitāti, kas Spānijā valda kopš 2015.gada, kad tika pārtraukta desmitgadēm ilgā sociālistu un PP hegemonija.
Jaunā koalīcija solījusi palielināt minimālo algu un nodokļus cilvēkiem ar lieliem ienākumiem un lielajiem uzņēmumiem, kā arī anulēt vairākus elementus pretrunīgi vērtētajā darba tirgus reformā, kas tika īstenota 2012.gadā.
Koalīcija arī solījusi "respektēt budžeta disciplīnas mehānismus", nenosakot konkrētus mērķus nacionālā parāda samazināšanai.
"Mēs esam vienojušies par ļoti mērenu programmu tieši tādēļ, ka domājam par Eiropu. Mēs ļoti labi zinām, ka ir ierobežojumi," otrdien sacīja Unidas Podemos līderis Pablo Iglesiass. Viņš sacīja, ka valdība koncentrēsies uz ierindas pilsoņiem ar mēreniem ienākumiem.
statistika