Kipra ir sašķelta kopš 1974. gada, kad salas ziemeļdaļu okupēja Turcijas karaspēks pēc Grieķijas militārās huntas inspirētā valsts apvērsuma, kura nolūks bija Kipras pievienošana Grieķijai. Uz ziemeļdaļu tika pārvietoti visi Kipras turki, savukārt grieķus no ziemeļiem pārvietoja uz salas dienvidiem. 1983. gadā Kipras turku sektorā tika proklamēta Ziemeļkipras Turku Republika, kuru ir atzinusi tikai Turcija. Turklāt Turcija neatzīst Kipras Republiku, kuras iedzīvotāju lielākā daļa ir grieķi un kura ir starptautiski atzīta valsts.
Gadu gaitā periodiski ir notikuši mēģinājumi vienoties par Kipras atkalapvienošanu. Vistuvāk abu pušu izlīgumam nonāca 2004. gadā, kad Kipras grieķu un turku vadītāji atbalstīja toreizējā ANO ģenerālsekretāra Kofi Annana piedāvāto salas apvienošanas plānu. Lai plānu ieviestu, to vajadzēja atbalstīt vairākumam iedzīvotāju abās sadalītās salas pusēs. 65% Kipras turku nobalsoja "par", bet 75% Kipras grieķu bija "pret". Šī iemesla dēļ Eiropas Savienībā iestājās tikai Kipras grieķu daļa.
Sarunas atsākās 2015. gadā, kad pie viena galda sēdās Kipras Republikas prezidents Niks Anastasiadis un togad ievēlētais Ziemeļkipras Turku Republikas prezidents Mustafa Akindži. Kopš tā laika abas puses ir mazinājušas viedokļu atšķirības vairākos jautājumos. Piemēram, ir panākts kopsaucējs, ka pēc apvienošanas Kipra būs federācija, kuru veidos divas daļas. Puses arī vienojušās par kipriešu tiesībām dzīvot un strādāt jebkurā valsts daļā. Tomēr līdz šim kiprieši nav spējuši vienoties par teritoriālajiem un drošības jautājumiem.
Pērn novembrī Šveicē norisinājās kārtējais sarunu raunds, kurā Anastasiadim un Akindži neizdevās vienoties par atkalapvienotās Kipras iekšējām robežām, pārvietoto personu skaitu, kam atļaus atgriezties agrākajā dzīvesvietā, un cik lielu daļu salas teritorijas kontrolēs katra no pusēm. Decembra sākumā abas puses paziņoja, ka sarunas turpināsies janvārī Ženēvā.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena piektdienas, 13.janvāra, numurā!
Sadalītās Kipras līderi cenšas panākt izlīgumu
Iespēja, kas var būt arī pēdējā, – tā varētu raksturot šajā nedēļā Šveices pilsētā Ženēvā notiekošās sarunas par Kipras salas atkalapvienošanu. Nav sagaidāms, ka tajās Kipras grieķu un turku līderi panāks galīgo vienošanos, tomēr sarunām vajadzētu dot skaidru signālu, vai vispār ir iespējams atrisināt vienu no ilgstošākajiem "iesaldētajiem konfliktiem" Eiropā, piektdien vēsta laikraksts Diena.
Uzmanību!
Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.