Polijas Konstitucionālais tribunāls nonācis asā politiskā konflikta centrā, kurā iejaukusies arī Eiropas Komisija (EK), kas izteikusi oficiālu kritiku par PiS veidotās valdības pērn īstenotajām tribunāla reformām.
Kā ziņots, PiS, kas pagājušā gada oktobrī notikušajās parlamenta vēlēšanās izcīnīja absolūto vairākumu, panāca likuma grozījumus, kas nosaka, ka Konstitucionālajam tribunālam savi lēmumi turpmāk pieņemami ar divu trešdaļu vairākumu, klāt esot vismaz 13 no 15 tiesnešiem, nevis ar vienkāršu vairākumu, klāt esot vismaz deviņiem tiesnešiem, kā tas bija iepriekš.
Pats Konstitucionālais tribunāls šos grozījumus martā pasludināja par antikonstitucionāliem, taču premjerministre Beāta Šidlo atteicās šo spriedumu oficiāli izsludināt, jo tas tika pieņemts, trūkstot grozījumos paredzētajam kvorumam.
Jaunais PiS piedāvātais likumprojekts paredz, ka tribunāla spriedumu pieņemšanai atkal būs pietiekami ar vienkāršo vairākumu, klātesot vismaz 11 tiesnešiem, bet īpaši svarīgos jautājumos lēmumu tomēr nāksies pieņemt ar divu trešdaļu vairākumu.
Taču opozīcijā esošās centriski labējās Pilsoniskās platformas (PO) frakcijas vadītājs Slavomirs Neimans jau paziņojis, ka šī likumprojekta apstiprināšanas gadījumā, partija atkal tos apstrīdēs Konstitucionālajā tribunālā.
Kā ziņots, trešdien EK nāca klajā ar oficiālu "viedokli" par likuma varas stāvokli Polijā.
Šī ir pirmā reize, kad iedarbināta tā dēvētā likuma varas aizsardzības procedūra, komisijai vēršoties pret kādu no Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, kas teorētiski varētu noslēgties ar Varšavas balsstiesību apturēšanu Eiropadomē.