60% – sievietes
EK viceprezidents Valdis Dombrovskis (Jaunā Vienotība) šajā kontekstā ir teicis: "Ir svarīgi nodrošināt, lai no ekonomikas atlabšanas gūtu labumu arī zemu atalgoti darbinieki. Ar šo priekšlikumu mēs vēlamies pārliecināties, ka darba ņēmēji ES nopelna pienācīgu iztiku visur, kur viņi strādā. Sociālajiem partneriem ir izšķiroša loma sarunās par algām nacionālā un vietējā līmenī. Mēs atbalstām viņu brīvību autonomi risināt sarunas par algām, un, ja tas nav iespējams, mēs sniedzam vadlīnijas, kas dalībvalstīm palīdzētu noteikt minimālās algas."
Saskaņā ar EK datiem pašlaik ES 39% no visiem minimālās algas saņēmējiem atzīst, ka izjūt grūtības "savilkt galus" un 2018. gadā 9,4% no visiem strādājošajiem bija uzskatāmi par trūcīgiem. No visiem minimālās algas saņēmējiem 60% ir sievietes.
Pašlaik 21 dalībvalstī ir likumu līmenī noteikta minimālā alga, bet sešās valstīs (Austrija, Dānija, Itālija, Kipra, Somija un Zviedrija) minimālo algu regulē arodbiedrību un darba devēju noslēgti koplīgumi nozaru līmenī. Statistika liecina, ka valstīs, kurās minimālās algas tiek noteiktas nozaru koplīgumos, algu līmenis ir augstāks nekā valstīs, kurās to nosaka valdība. Līdz ar to EK aicina aizvien vairāk veicināt nozaru koplīgumu izplatību.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena trešdienas, 4. novembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!