ASV naftas un dabasgāzes ieguves uzņēmums Marathon Oil paskaidrojis, ka tā lēmums ir balstīts uz «neveiksmīgiem mēģinājumiem atrast slānekļa gāzes apjomu, kura ieguve varētu nest peļņu», ziņo BBC.
Poliju nolēmusi pamest arī Kanādas enerģētikas kompānija Talisman Energy, kas savu darbības licenci pārdos Eiropā vadošajam slānekļa gāzes ieguves uzņēmumam San Leon Energy. «Enerģētikas industrijai joprojām ir liela interese par iespējamo slānekļa gāzes ieguvi Baltijas jūras baseinā, un mēs ceram, ka turpmākā izpēte piesaistīs potenciālos partnerus,» paziņojis San Leon Energy.
Pērn pēc neapmierinošiem slānekļa gāzes ieguves izmēģinājumiem no Polijas aizgāja ASV naftas milzis ExxonMobil. Tajā pašā laikā Polijā darbu turpina divi citi enerģētikas nozares smagsvari - amerikāņu Chevron un itāļu ENI.
Polijas valdība ir izsniegusi vairāk nekā simt slānekļa gāzes ieguvju izpētes atļauju, līdz šim ir izdarīts vairāk nekā 40 testa urbumu. Tomēr regulāra slānekļa gāzes ieguve netiek prognozēta agrāk par 2015. gadu.
Polija ar entuziasmu metās slānekļa gāzes izpētē pēc tam, kad pirms diviem gadiem ASV valdības paspārnē esošā Enerģijas informācijas administrācija publicēja ziņojumu, kurā bija teikts, ka Polijas teritorijā varētu būt apslēpti līdz 5,3 triljoniem kubikmetru slānekļa gāzes, ar ko pietiktu, lai 300 gadu apmierinātu Polijas iekšzemes pieprasījumu.
Tomēr pirms gada Polijas valdība amerikāņu aprēķinus samazināja aptuveni par 90% līdz apjomam, ar kuru tāpat pietiktu, lai apgādātu Poliju ar gāzi vairākas desmitgades.
Valdības iedvesmoti, slānekļa gāzes izpētē iesaistījušies arī vairāki valstij daļēji piederoši enerģētikas uzņēmumi. Tomēr daļa to akcionāru baidās, ka Polijas valdība politiskos apsvērumus liek augstāk par ekonomiskajiem argumentiem, tāpēc valstij slānekļa gāzes ieguve var izrādīties neizdevīga.