Jaunais likums pārmērīgi iejaucas demokrātiskajā procesā, pārkāpj demokrātijas principus un tiesības uz iedarbīgu tiesisko aizsardzību, norādīja Eiropas Komisija (EK).
Veicot pirmo soli procedūras ietvaros, EK nosūtījusi Polijas valdībai oficiālu paziņojuma vēstuli, kurā izklāstīti pārmetumi. Polijai 21 dienas laikā ir jāsniedz atbilde. Tam var sekot apmaiņa ar vēstulēm, bet process var noslēgties ar prāvu sodanaudu noteikšanu, ja valdība atteiksies pakļauties.
Briselei ir bažas, ka likumā jēdzieniem "Krievijas ietekme" un "aktivitātes" ir pārāk plašs formulējums. Tā uzskata, ka likums "pārkāpj legalitātes un atpakaļejoša spēka aizlieguma principus", jo likuma piemērošanas rezultātā amatpersonas var zaudēt amatus par nodarījumiem, kas iepriekš bija legāli.
Polijas prezidents Andžejs Duda 29.maijā parakstīja likumu par ietekmīgas komisijas izveidi, kuras mērķis būs izmeklēt Krievijas ietekmi Polijā.
Parlaments 26.maijā apstiprināja likumprojektu, ko bija ierosinājusi nacionālkonservatīvā partija "Likums un taisnīgums" un kas var ietekmēt rudenī gaidāmo parlamenta vēlēšanu iznākumu.
Paziņojot par lēmumu parakstīt likumu, Duda norādīja, ka arī ASV un citās Eiropas valstīs notiek diskusijas par Krievijas ietekmi uz politiku. Viņaprāt, arī ES līmenī būtu jāveido komisija, kas izmeklētu Krievijas ietekmi uz Eiropas institūcijām un atsevišķās valstīs.
Prezidents uzsvēra, ka caurspīdīgums sabiedriskajā dzīve ir svarīgs un Polijai ir laba pieredze ar komisijām dažādu sociālo un politisko jautājumu izmeklēšanai.
Atbildot uz kritiku, Duda uzstāja, ka likumprojekts nedod komisijai pilnvaras padzīt kādu no publiskās vai politiskās dzīves.
Dažas dienas pēc likuma parakstīšanas Duda paziņoja, ka ierosinās grozījumu, kas neļaus komisijai piemērot bargus sodus personām, kuru darbību tā izmeklē. Prezidents sacīja, ka tas novērsīs lielu daļu pretrunu, kas saistītas ar šo likumu.