Ziņojumā, kurš vēl nav publicēts, norādīts, ka dalībvalstu programmas, kas apmaiņā pret investīcijām dažādu valstu pilsoņiem piešķīra uzturēšanās atļaujas, radījušas nopietnus riskus visam kontinentam. The Guardian raksta, ka 28 ES dalībvalstis, tajā skaitā arī Latvija, pēdējo desmit gadu laikā guvušas vismaz 25 miljardus eiro tiešajās investīcijās, kas savukārt naudas devējiem ļāva brīvi pārvietoties ES teritorijā.
Bulgārija, Kipra un Malta "pārdeva pilsonības" par investīcijām apjomā no 900 000 līdz 1,8 miljoniem eiro. Zīmīgi, ka nogalinātā Maltas žurnāliste Dafne Galicija pētīja tieši _zeltu vīzu_ sistēmas ļaunprātīgu izmantošanu savā valstī.
The Guardian atgādina, ka pēc bijušā Krievijas dubultaģenta Sergeja Skripaļa saindēšanas Lielbritānija paziņoja, ka pārskatīs 700 vīzu, kas apmaiņā pret investīcijām piešķirtas Krievijas pilsoņiem. Tāpat bija paredzēts izskatīt programmas, kas paātrina lielo investoru iespējas iegūt uzturēšanās atļaujas.
Dalībvalstīm ziņojumā pārmesta "Eiropas cietokšņa būvēšana", vienlaikus ciniskā veidā izritinot sarkano paklāju noziedzniekiem un citu valstu aģentiem.
Par zelta vīzām mediji Latvijā rakstījuši jau iepriekš. Re:Baltica 2015. gadā pētījumā secināja, ka Latviju kā rezerves bāzi, iegādājoties īpašumu un iegūstot uzturēšanās atļaujas, izvēlējušies ap 10 000 Krievijas pilsoņu. 2015. gadā absolūtais vairākums īpašumu pircēju bija Krievijas vidusslānis.
Irlielāmērāticams
Jirgens Morgenštoss
Juzis