Trešdien intervijā laikrakstam The Times kāda britu amatpersona pavēstīja, ka Lielbritānija plāno izveidot miljons kvadrātkilometru plašu jūras aizsardzības zonu ap Dienviddžordžijas un Dienvidsendviču salām, kas atrodas 1300 kilometrus uz dienvidaustrumiem no Folklenda salām. Argentīna pretendē uz visām šīm salām.
"Es uzskatu, ka lēmums radīt rezervātu Dienviddžordžijā ir ne vairāk un ne mazāk kā solis, kas (..), slēpjoties aiz rūpēm par vidi, ļauj viņiem paplašināt savu uzurpācijas zonu," intervijā radiostacijai "La Red" paziņoja Argentīnas aizsardzības ministrs Arturo Puriselji.
Ja Lielbritānija būtu patiesi noraizējusies par vidi, tad viņiem vispirms būtu jāaptur vienpusējā naftas iegulu izpēte jūrā, viņš piebilda.
Naftas ieguves iespējas Folklenda salās pēta vismaz trīs britu kompānijas. Septembra vidū uzņēmums Rockhopper Exploration paziņoja, ka gatavojas sākt naftas ieguvi jau 2016.gadā, cerot ap 2018.gadu dienā iegūt 120 000 barelu.
Jūras aizsardzības zona, kas gan vēl oficiāli nav noteikta, ļautu varas iestādēm aizliegt vaļu un citu dzīvnieku medības. Arī zvejot būtu atļauts tikai noteiktās teritorijās, vēsta The Times.
Buenosairesai un Londonai ir domstarpības par šo reģionu jau gadu desmitiem. Arhipelāgs atrodas Lielbritānijas valdījumā kopš 1833.gada. 1982.gadā Argentīnas militārā hunta sarīkoja iebrukumu, kas izraisīja īsu, bet asiņainu karu, kurā gāja bojā 649 argentīniešu un 255 britu karavīri.
Lielbritānijas un Argentīnas diplomātiskās attiecības tika atjaunotas 1990.gadā, tomēr domstarpības par Folklenda salām joprojām nav atrisinātas. Buenosairesa aktivizēja savas pretenzijas uz šīm teritorijām pagājušā gada sākumā, kad britu firmas sāka veikt naftas izpētes urbumus Folklenda salās. Septembrī Argentīnas prezidente Kristīna Kirhnere brīdināja, ka Argentīna varētu apturēt divpusējos darba līgumus, ja Londona nepiekritīs sarunām par salu suverenitāti.
Savukārt novembra vidū Argentīna pauda neapmierinātību ar Lielbritānijas prinča Viljama plānoto dienestu Folklenda salās, nodēvējot to par "provokatīvu aktu". Jāatgādina, ka princis Viljams, kurš ir Karalisko gaisa spēku (RAF) meklēšanas un glābšanas helikoptera pilots, salās februārī un martā pavadīs sešas nedēļas.