Tas varētu mainīties pēc svētdien paredzētajām likumdevēja pirmstermiņa vēlēšanām, kuras tika izsludinātas, jo Zelenskis maijā savas inaugurācijas runas laikā atlaida Augstāko radu. Viņa izveidotajai partijai prognozē uzvaru vēlēšanās, kas prezidenta sabiedrotajiem pavērtu iespēju veidot nākamo valdību un palīdzētu V. Zelenskim īstenot ambiciozos priekšvēlēšanu solījumus. Jāpatriec rāpuļi Aprīlī notikušajā Ukrainas prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā Zelenskis saņēma 73% vēlētāju balsu. Tā bija apkaunojoša sakāve viņa konkurentam Porošenko, kuru par Ukrainas prezidentu ievēlēja 2014. gadā drīz pēc Krimas aneksijas un Krievijas militārā iebrukuma Austrumukrainā.
Daudzus ukraiņus uzrunāja politikā līdz tam pilnīgi nepieredzējušā Zelenska solījumi izbeigt karu Austrumukrainā, mainīt valsts politisko sistēmu, padarot to godīgāku un atklātāku, veikt sen atliktas reformas un izvērst nežēlīgu cīņu ar korupciju. Tomēr analītiķi uzskata, ka tas visupirms bija protesta balsojums pret līdzšinējo kārtību, kad politiķu lēmumus lielā mērā ir ietekmējušas viņus atbalstošo oligarhu biznesa intereses.
Pēc stāšanās amatā Zelenskis paša atlaistajam parlamentam uzdeva anulēt likumdevēju imunitāti, atlaist vairākas augstas amatpersonas un pieņemt likumu, kas paredzētu kriminālatbildību par nelikumīgu bagātības iegūšanu. Taču līdz šim Augstākā rada nav bijusi pretimnākoša jaunajam prezidentam, neapstiprinot vairākus viņa izraudzītos ministrus, un darbu faktiski turpina eksprezidenta Porošenko valdība.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena piektdienas, 19. jūlija, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
strupceļš