Strīdam saasinoties, labēji centriskās valdības vadītāja Radičova šonedēļ izsludināja ārkārtas stāvokli 15 valsts slimnīcās, kas paredzēja darbiniekiem sodu par neierašanos darbā.
"Pēc grūtām un garām sarunām esam panākuši vienošanos," sestdien žurnālistiem paziņoja Radičova.
Vienošanās garantē pakāpenisku ārstu algas paaugstināšanu trīs kārtās līdz 1769 eiro (1239 lati) pirms nodokļu nomaksas 2013.gadā, lai gan, sarūgtināti par zemo darba samaksu un sliktajiem darba apstākļiem, Slovākijas ārsti pieprasīja viņu algas palielināt līdz 1140 - 2280 eiro (800-1600 lati) mēnesī.
Pašlaik daži ārsti saņem apmēram 1500 eiro (1054 lati) mēnesī, liecina Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) dati, bet arodbiedrības norāda, ka šādu algu var saņemt vien ar virsstundām un citiem papildu darbiem. Vidējā alga Slovākijas medicīnas nozarē ir uz pusi mazāka par šo summu.
Medicīnas nozares personāla arodbiedrību asociācija LOZ dati liecina, ka pašlaik jauns ārsts Slovākijā, kur vidējā alga ir 760 eiro (534 latu), mēnesī saņem 550 līdz 600 eiro (386 - 422 lati), bet pieredzējušu mediķu mēnešalga ir 1000 līdz 1200 eiro (702 - 843 lati).
"Sekosim turpmākiem šīs un arī nākamās valdības soļiem," uzsver arodbiedrības.
Slovākijā martā notiks ārkārtas parlamenta vēlēšanas. Valdībai ir jāveic plaši taupības pasākumi, lai budžeta deficītu 2013.gadā varētu samazināt līdz eiro zonā noteiktajiem 3% no iekšzemes kopprodukta.
Jau vēstīts, ka Slovākijas slimnīcas piektdien atcēla lielāko daļu plānoto operāciju un piedāvāja vien neatliekamo veselības aprūpi, jo dienu iepriekš vairāk nekā 1000 ārsti iesniedza atlūgumus, protestējot pret zemo darba samaksu un sliktajiem darba apstākļiem.
"Situācija ir nopietna, bet mēs joprojām piedāvājam neatliekamo medicīnisko aprūpi," informēja Bratislavas slimnīcā, kur piektdien darbā neieradās 358 no tās 1400 ārstiem. Vietējie mediji vēsta, ka citviet valstī slimnīcās tiek slēgtas pat atsevišķas nodaļas, jo trūkst mediķu.
Slovākijas kaimiņvalsts Čehijas valdība piektdien piekrita nosūtīt uz Slovākiju 30 armijas ārstus, bet Austrijas, Polijas un Ungārijas pierobežas slimnīcas paziņoja, ka ir gatavas uzņemt kaimiņvalsts Slovākijas pacientus.
Slovākijas Veselības ministrijā informēja, ka reāli atlūgumus uzrakstīja 1220 ārsti no 2400, kas ceturtdien draudēja ar aiziešanu no darba, daļa piekrita piedāvātajam algas paaugstinājumam par 300 eiro (210 lati) un atlūgumu atsaukuca. Tomēr ministrijā valda bažas, ka līdz gada beigām darba attiecības ar slimnīcām pārtrauks vēl vairāki ārsti. Kopumā Slovākijas valsts slimnīcās strādā 7000 ārstu.
Arodbiedrības sūdzas, ka ārstiem jāstrādā vairāk nekā Darba likumā noteiktās 48 stundas nedēļā un lūdz valdībai apturēt valsts slimnīcu privatizāciju.