Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +5 °C
Apmācies
Trešdiena, 27. novembris
Lauris, Norberts

Pētījums: No radošajām industrijām visvairāk cilvēku nodarbināti vizuālajā mākslā

No 11 kultūras un radošās industrijas sektoriem visaugstākā nodarbinātība pasaulē konstatēta vizuālajā mākslā, kur izveidots 6,73 miljoni darbavietu, liecina Starptautiskā Autoru un komponistu biedrību konfederācijas (CISAC) veiktais pētījums Kultūras laiks - pirmā kultūras un radošās industrijas pasaules karte.

Kā nākamās jomas, kur ir augsta nodarbinātība, tiek minēta grāmatniecība un mūzika, aģentūru LETA informēja AKKA/LAA sabiedrisko attiecību speciāliste Ieva Kolmane.Pētījumā analizēti 11 kultūras un radošās industrijas sektori - reklāma, arhitektūra, grāmatniecība, spēles, filmas, mūzika, periodika, izpildītājmāksla, radio, televīzija un vizuālā māksla.2014.gadā autoratlīdzībās pasaulē iekasēti 2,250 miljardi ASV dolāru, tas ir 3% no pasaules Iekšzemes kopprodukta un kultūras un radošās industrijas jomā nodarbināti 29,5 miljoni cilvēku, kas ir 1% visu pasaules darbspējīgo iedzīvotāju un vairāk nekā to, kas strādājuši autorūpniecībā Eiropā, Japānā un ASV.Pētījums rāda, cik būtisks ir kultūras un radošās industrijas pienesums digitālajā ekonomikā - tās produkti veicina digitālo ierīču ražošanu un noietu, nodrošina programmatūru un saturu, baro tiešsaistes un straumēšanas pakalpojumu jomu. Pirmoreiz mūzikas industrijas vēsturē atlīdzība par digitalizētu, piemēram, lejupielādētu vai straumētu, mūziku pielīdzinājusies atlīdzībai par mūzikas ierakstiem materiālos nesējos. Augusi interese par mūziku dzīvā izpildījumā - salīdzinot ar 2013.gadu, iekasētā atlīdzība bijusi par 1,9% lielāka.CISAC, kas apvieno 230 autoru mantisko tiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācijas visā pasaulē, pārstāv vairāk nekā piecus miljonus pasaules autoru. Eiropas autoru mantisko tiesību kolektīvā pārvaldījuma organizācijas pērn iekasējušas 4,868 miljardus eiro, un te ir arī Latvijas pienesums, jo 2014.gadā AKKA/LAA autoriem un blakustiesību īpašniekiem kopā savāca vairāk nekā 5,4 miljonus eiro, klāstīja Kolmane.CISAC prezidents un UNESCO labas gribas vēstnieks mūziķis Žans Mišels Žārs atgādina, ka autoriem ir nepieciešama vide, kas sargā viņu morālās un ekonomiskās tiesības, jo tikai tā iespējams ražīgs radošais darbs. Viņš pauž cerību, ka pētījums politiķiem visā pasaulē liks saprast, ka sargāt autorus nozīmē sildīt ekonomiku. Radošās industrijas palīdz būvēt ilgtspējīgu ekonomiku, piedāvā darbavietas, gūst ienākumus, maksā nodokļus un miljoniem cilvēku, starp kuriem ir daudz jauniešu, ļauj nodrošināt iztiku, liekot lietā radošu talantu.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Agresori pret Ukrainu raida lielāko skaitu dronu

Krievija naktī uz otrdienu raidījusi pret mērķiem gandrīz visos Ukrainas apgabalos 188 dronus, kas ir lielākais Krievijas vienā uzbrukumā līdz šim raidītais trieciendronu skaits, paziņojumā ...

Baltijas valstis

Vairāk Baltijas valstis


Eiropa

Vairāk Eiropa


ASV

Vairāk ASV


Krievija

Vairāk Krievija


Tuvie austrumi

Vairāk Tuvie austrumi


Cits

Vairāk Cits