History is made RT @Philae2014: Touchdown! My new address: 67P! #CometLanding
— ESA (@esa) November 12, 2014
Zonde nosēdusies uz komētas 67P, kurai dots Čurjumova-Gerasimenko vārds, trešdien, 12.novembrī, neilgi pēc plkst.18 pēc Latvijas laika. Oficiāli nosēšanos zinātnieki varēja apstiprināt vien pusstundu vēlāk, jo aptuveni tik ilgs laiks nepieciešams, lai saņemtu signālu no zondes, kas šobrīd tagad atrodas aptuveni 500 miljonu kilometru attālumā no Zemes.
Tiesa gan, nosēšanās nav noritējusi pavisam gludi un bez starpgadījumiem. Zonde Philae ziņo, ka pēc nosēšanās nav nostrādājusi sistēma, kurai vajadzēja izšaut harpūnas, lai zondi piestiprinātu pie komētas virsmas, vēsta CNN. Pašlaik zinātnieku komanda cenšas problēmu atrisināt.
Aptuveni 100 kilogramus smagā zonde no bāzes kuģa Rosetta atdalījās un uzsāka septiņas stundas ilgušo nosēšanās manevru trešdienas rītā. Rosetta komētas 67P orbītā atradās jau kopš augusta.
Zondes galvenais uzdevums būs ievākt komētas sastāva paraugus un veikt sastāva analīzi, lai gūtu labāku priekšstatu par to, kā notikusi planētu, tostarp Zemes, veidošanās. Ja viss noritēs pēc plāna, pirmos urbumus komētas virsmā zonde varētu veikt jau ceturtdien, 13.novembrī.
"Komēta ir ļoti, ļoti veca. Komētas izpēte ir kā skats vēsturē, kā laika kapsula. Es to dēvētu par sasalušu "pirmatnējo zupu", kas "nolija" pār Zemi tās agrīnajā attīstības stadijā. Ideja, ka tieši komētasvarētu būt uz Zemi nogādājušas "izejmateriālus", kas nepieciešami, lai rastos dzīvība, ir iemesls, kāpēc mēs tās vēlamies pētīt," raidorganizācija BBC citē vienu no projekta zinātniekiem profesoru Īanu Raitu.
(papildināta 1.rindkopa; pievienota 2. un 5.-6.rindkopa; papildināta 5.rindkopa)