Hraiši žurnālistiem paziņoja, ka Palestīnas diplomāti, pamatojoties uz pozitīvo balsojumu UNESCO Ģenerālajā asamblejā pirmdien, plāno gatavot dokumentus arī iestājai citās ANO aģentūrās un virknē starptautisko organizāciju.
"Tagad pētām, kad spersim nākamo soli ceļā uz pilntiesīgu dalību citās ANO aģentūrās ," teica Hraiši, piebilstot, ka Palestīnas mērķis ir pievienoties starptautiskajām organizācijām un ANO aģentūrām.
Palestīnas vēstnieks atzina, ka UNESCO Ģenerālās asamblejas balsojums paver ceļu uz pārstāvniecību plašā organizāciju lokā.
"Mēs pie tā strādājam pa vienam vien," viņš klāstīja, uzsverot, ka "tagad mums ir precedents ar dalību vienā no lielākajām un svarīgākajām ANO aģentūrām - UNESCO. Tas atvērs durvis mūsu turpmākiem centieniem pievienoties arī citām ANO aģentūrām".
Jau vēstīts, ka ASV pirmdien, reaģējot uz Palestīnas uzņemšanu par UNESCO dalībnieci, paziņoja, ka aptur savu finansiālo ieguldījumu UNESCO, un brīdināja, ka UNESCO lēmumam var sekot arī citas ANO aģentūras un atzīt Palestīnu par pilntiesīgu to locekli. Līdzīgu lēmumu plāno pieņemt arī Izraēla.
Izraēlas galvenā sabiedrotā ASV 90.gados nolēma nemaksāt dalības naudu jebkurā no ANO organizācijām, kas uzņemtu Palestīnu kā pilntiesīgu dalībvalsti.
Palestīnas pašpārvaldes prezidenta Mahmuda Abasa 23.septembrī iesniegto lūgumu ANO atzīt Palestīnu kā valsti un uzņemt to ANO sākusi izskatīt ANO Drošības padome, kuras balsojums gaidāms tuvāko nedēļu laikā. ASV ir veto tiesības Drošības padomē, un tās jau paziņojušas, ka izmantos savas veto tiesības, ja Drošības padome nolemtu atbalstīt Palestīnas uzņemšanu ANO dalībvalsts statusā.
Lēmumu par uzņemšanu Apvienoto Nāciju Organizācijā pieņem ANO Ģenerālā asambleja, tomēr uzņemšana nav iespējama bez ANO Drošības padomes atbalsta.
Taču UNESCO izpildkomitejā nevienai valstij nav veto tiesību un Vašingtonas pretestība nebija pietiekama, lai neapstiprinātu atbalstu Palestīnas lūguma izskatīšanu šajā ANO institūcijā.
Palestīnas dalība UNESCO ir ne tikai diplomātiska uzvara, bet arī dod Palestīnai tiesības savus vēstures un kultūras pieminekļus pieteikt iekļaušanai UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā.
ASV uzsver, ka pirms Palestīnas atzīšanas par valsti par Palestīnas statusu ir jāpanāk vienošanās Izraēlas un palestīniešu sarunās. Izraēlas un palestīniešu miera sarunas ir nonākušas strupceļā, jo Izraēla turpina ebreju apmetņu būvniecību palestīniešu teritorijās.
Izraēlas un palestīniešu miera sarunas pārtrūka pērn rudenī, jo abām pusēm radās domstarpības saistībā ar Izraēlas īstenoto ebreju apmetņu būvniecību palestīniešu teritorijās.