Eiropas Savienības (ES) Zemes novērošanas programmas Copernicus dati no visas pasaules liecina, ka Eiropā gaisa temperatūra jūnijā bija par apmēram diviem grādiem pēc Celsija skalas augstāka par normu, bet visā pasaulē gaisa temperatūra bija par 0,1 grādu augstāka nekā iepriekšējais jūnija rekords.
Pagājušajā nedēļā karstuma vilnis gāza karstākās dienas rekordus daudzviet Eiropā, ko sasniedza svelme no Sahāras tuksneša. Francijā, Vācijā, Spānijas ziemeļos un Itālijā gaisa temperatūra par desmit grādiem pēc Celsija skalas pārsniedza normu.
Copernicus eksperti atzinuši, ka rekordkarsto mēnesi nevar tieši saistīt ar klimata pārmaiņām, bet nesaistītas starptautiskas zinātnieku grupas analīze, kas arī publicēta otrdien, liecina, ka globālās sasilšanas rezultātā karstuma viļņu iespējamība pieaugusi piecas reizes.
Savienojot satelīta datus ar vēsturiskajiem temperatūru grafikiem, Copernicus secinājusi, ka šā gada jūnijs bijis par trim grādiem pēc Celsija skalas karstāks nekā vidējais bāzes rādītājs 19.gadsimta otrajā pusē.
"Mūsu dati liecina, ka temperatūras Eiropas dienvidrietumos jūnija pēdējā nedēļā bija neierasti augstas," paziņoja Copernicus vadītājs Žans Noels Tepo.
"Lai gan tas bija izņēmums, visticamāk, tamlīdzīgi notikumi nākotnē atkārtosies biežāk saistībā ar klimata pārmaiņām," viņš piebilda.
Irlielāmērāticams
Opis