46 gadus vecs vīrietis aizturēts piektdienas vakarā. Viņam līdzi bija dokumenti, kas liecina, ka viņš ir Ziemeļkorejas pilsonis Ri Čenčols, informēja Malaizijas policija. Viņš ir pirmais saistībā ar Kima slepkavību aizturētais Ziemeļkorejas pilsonis.
Iepriekš saistībā ar slepkavību aizturēta Vjetnamas pilsone un Malaizijas pilsonis, kā arī Indonēzijas pilsone, kura, kā uzskata izmeklētāji, slepkavībā iesaistījās domājot, ka tā ir televīzijas šova izjokošana.
Kima līķis atrodas morgā Kualalumpurā kopš viņš pirmdien tika noslepkavots Malaizijas galvaspilsētas starptautiskajā lidostā.
Ziemeļkoreja ir apsūdzējusi Malaiziju par sazvērestību kopā ar tās ienaidniekiem, kā arī paziņojusi, ka nepieņems vietējās policijas veiktos autopsijas rezultātus pēc tam, kad Malaizija ignorēja Ziemeļkorejas aicinājumus atdot tai diktatora pusbrāļa mirstīgās atliekas.
"Malaizijas puse veica autopsiju bez mūsu atļaujas un klātbūtnes. Mēs kategoriski noraidīsim vienpusēji, bez mūsu klātbūtnes veiktas autopsijas rezultātus," piektdien pie morga Kualalumpurā žurnālistiem teica Ziemeļkorejas vēstnieks Malaizijā Kans Čols.
Tas bija pirmais oficiālais komentārs no Ziemeļkorejas amatpersonu puses, lai gan arī vēstnieks neidentificēja upuri un nekomentēja viņa nāves apstākļus. Pirms tam vēstnieks tikās ar Malaizijas policijas pārstāvjiem neveiksmīgi pieprasot saņemt mirstīgās atliekas.
"Viņi sadarbojas ar pret mums naidīgi noskaņotiem spēkiem, kas izmisīgi vēlas mums kaitēt," liecina tikšanās stenogramma angļu valodā. Sarunā norādīts, ka Dienvidkoreja mēģina nomelnot Ziemeļkoreju, lai novērstu uzmanību no plašā korupcijas skandāla Dienvidkorejā.
Ziemeļkorejas plašsaziņas līdzekļi nav ziņojuši par slepkavību, bet Dienvidkoreja apgalvo, ka to, izmantojot indi, veica Ziemeļkorejas interesēs strādājošas sievietes.
Malaizijas policija sestdien paziņoja, ka Ziemeļkorejai būs jāgaida līdz izmeklēšanas pabeigšanai, kas nav iespējama, kamēr nav saņemts DNS paraugs no Kima ģimenes.
Jau vēstīts, ka incidents notika pirmdien ap plkst.9 Kualalumpuras starptautiskajā lidostā apmēram stundu pirms tam, kad 45 gadus vecajam diktatora pusbrālim bija paredzēts iekāpt reisā uz Makao. Izlidošanas zālē divas sievietes sagrāba viņu no aizmugures un uzlēja sejai kaut kādu šķidrumu.
Lidostas darbiniekiem viņš teica, ka viņam sāp galva. Viņš, sāpēs mokoties, nogādāts lidostas klīnikā, bet pa ceļam uz vietējo slimnīcu nomira, atsaucoties uz videonovērošanas kameru ierakstiem, vēstīja Malaizijas plašsaziņas līdzekļi.
Kims Čennams kādu laiku tika uzskatīts par tēva Kima Čen Ira potenciālo amata mantinieku, tomēr pēc skandāla, kas izraisījās, Kimam Čennamam 2001.gadā mēģinot ar viltotiem dokumentiem ieceļot Japānā, lai tur apmeklētu Disnejlendu, viņš tēva labvēlību zaudēja. Kopš tā laika viņš dzīvojis ārpus valsts, pamatā Ķīnai piederošajā Makao.
Pēc Kima Čenira nāves 2011.gada decembrī par Ziemeļkorejas diktatoru kļuva Kims Čen Uns.
Kims Čen Nams bija pazīstams kā reformu aizstāvis. Reiz kādam Japānas laikrakstam viņš sacīja, ka neatbalsta varas mantošanu pa dinastijas līniju. Kima lieta ir pirmais tik prominenta ziemeļkorejieša nāves gadījums kopš 2013.gada decembra, kad Ziemeļkorejā ar nāvi tika sodīts diktatora tēvocis Čans Sonthēks.