Aptuveni 40-50% planētas iedzīvotāju dzīvo pilsētās, kas jūras līmeņa celšanās gadījumā ir neaizsargātas. Tādas pilsētas kā Ņujorka, Maiami, Losandželosa, Tokija un Mumbaja ir īpaši apdraudētas, ja jūras līmenis celsies vēl vairāk, liecina akadēmiskajā žurnālā Proceedings of the National Academy of Sciences of the United States of America (PNAS) publiskota pētījuma kopsavilkums.
Pētījuma autori modelēja ledus apjoma pieauguma un zuduma bilanci, secinot, ka 46 gadu laikā ledus zuduma temps pieaudzis pat sešas reizes, kas ir vēl straujāk par līdzšinējām aplēsēm.
Ēriks Rignots, pētījuma līdzautors, norādīja, ka secinātais "ilustrē, cik dramatiski pieaugusi ir masveida ledus kušana Grenlandē, kas ir sekas klimata pārmaiņām."
Kopš 1972. gada Grenlandes ledāju kušanas dēļ pasaules jūru un okeānu līmenis paaugstinājies par 13,7 milimetriem, aplēsts pētījumā. Grenlandes ledāju kušana aizvien ir pasaulē lielākais ūdens līmeņa celšanās cēlonis. Pašreizējās tendences nevieš optimismu - Rignots norāda, ka ledāju kušanas temps kļūs vēl straujāks un jau šī gadsimta laikā atsevišķas kalnu grēdas, kuras šobrīd klāj ledus sega, varētu būt pilnībā atbrīvojušās no ledus.
Arī iepriekš veikti pētījumi, kas ieskicē līdzīgu ainu, vieš bažas - pat ja nekavējoties praksē tiktu ieviestas visas nepieciešamās regulas siltumnīcas efektu izraisošo gāzu emisiju iegrožošanai, iespējams, jau ir par vēlu, lai novērstu klimata pārmaiņu negatīvo ietekmi.
Muļķu ir pilna pasaule,
Patīk vai nepatīk,
Biedējošā tempā