Atbildīdu par teoraktu uzņemusies teroristiskā organizācija Islāma valsts.
Beļģijā pēc sprādzieniem Briselē izsludinātas trīs sēru dienas.
"Visi valsts karogi pie sabiedriskajām ēkām līdz ceturtdienai būs pusmastā," paziņoja Beļģijas premjerministra preses pārstāve.
Jau vēstīts, ka sprādzienos, kas otrdien notika Briseles lidostā un Beļģijas galvaspilsētas metro sistēmā, nogalināts 31 cilvēks, bet 270 guvuši ievainojumus.
Beļģu izdevuma DH.be publiskojis attēlu, kurā, iespējams, redzami spridzinātāji. Pagaidām nav oficiāli apstiprināts, ka lidostas novērošanas kameru fiksētajā attēlā redzamās personas ir likumsargu aizdomās turētie, bet DH.be norāda uz attēla detaļu - abiem vīriešiem, kuri stumj bagāžas ratiņus, kreisajā rokā uzvilkts cimds. Tiek spekulēts, ka tādējādi uzbrucēji varētu būt slēpuši spridzekļu detonēšanas ierīci.
Attentats de Bruxelles : la photo de deux suspects possibles à l'aéroport ! https://t.co/Ki9676vrmy #brusselsattack pic.twitter.com/HZBmfm9mlZ
— DH.be (@ladh) March 22, 2016
Atbilstoši mediju sniegtajai informācijai sprādzienos Zaventemas lidostā gājuši bojā 11 cilvēki, bet netālu no Eiropas institūcijām esošajās Šūmana un Mālbēkas metro stacijās - 20 cilvēki.
Beļģijā izsludināts augstākais terorisma draudu līmenis, cilvēkiem ieteikts nepamest telpas un nemainīt savu pašreizējo atrašanās vietu.
Sociālajos tīklos neilgi pēc sprādziena ievietotajos foto bija redzams, kā no lidostas termināļa ceļas dūmi. Uzreiz pēc eksplozijām lidostas administrācija vietnē Twitter mudināja cilvēkus uz lidostu nebraukt.
There have been 2 explosions at the airport. Building is being evacuated. Don't come to the airport area.
— Brussels Airport (@BrusselsAirport) March 22, 2016
Sprādzieni notikuši sektorā, kurā pasažieri gaida izlidošanu. Sky News žurnālists Alekss Rosi, kurš atradās lidostā sprādzienu brīdī, ziņu aģentūrai Reuters pastāstīja, ka "varēja just, kā nodreb visa celtne. Bija arī putekļi un dūmi. Devos virzienā, kur atskanēja sprādzieni. Redzēju šokētus, apjukušus cilvēkus. Ļaudis runā, ka tie bijuši teroristu uzbrukumi," atklāja Rosi.
Beļģu mediji ziņo, ka pirms sprādzieniem Briseles lidostā esot atskanējuši arī šāvieni. Tāpat aculiecinieki dzirdējuši, ka brīdi pirms sprādzieniem atskanējuši kliedzieni arābu valodā.
Lidosta evakuēta, vadoties pēc ārkārtas situāciju plāna. Visi reisi ir atcelti. Lidosta būs slēgta vismaz līdz trešdienas rītam.
Arī Latvijas nacionālās lidsabiedrības airBaltic reiss BT602, kam no Zaventemas lidostas ceļā uz Rīgu bija jādodas plkst.9:55, ir atcelts, liecina informācija aviokompānijas mājaslapā. Savukārt airBaltic lidmašīna, kurai Briselē bija jānosēžas plkst.10, novirzīta uz Ljēžu.
Reiss BT601 (Rīga - Brisele) ir ticis novirzīts uz Ljēžu ārkārtas situācijas dēļ Briseles lidostā.
— airBaltic (@airBaltic) March 22, 2016
Eiropas Parlamenta pārstāvis Ģirts Salmgriezis portālam Diena.lv pastāstīja, ka šajā institūcijā darbs pašlaik nav ietekmēts. Pašlaik notiekot saziņa ar šajā institūcijā strādājošajiem, lai noskaidrotu viņu atrašanās vietu. Tas būtiski, ņemot vērā, ka daudzi šajās dienās izmanto iespēju doties Lieldienu brīvdienās.
Jāatgādina, ka aizvadītās nedēļas piektdienā Beļģijas likumsargiem izdevās dzīvu aizturēt Salāhu Abdeslāmu, kurš ir galvenais aizdomās turētais par Parīzes slaktiņu organizēšanu un pēdējais no uzbrucējiem, kurš palicis dzīvs.
Latvijas Ārlietu ministrija vērš uzmanību, ka Latvijas valstspiederīgie, kuri šobrīd atrodas Briselē un kuriem ir nepieciešama konsulārā palīdzība, tiek aicināti sazināties ar Latvijas vēstniecību Beļģijā pa tālruni +32 2 2383 236 vai arī +32 477 182 435.
Sociālajā tīklā Facebook ir izveidota drošības pārbaude jeb safety check, kas piedāvā iespēju lietotājiem, kas šobrīd atrodas Briselē un tās reģionā, paziņot par sevi draugiem un tuviniekiem. Ministrija aicina Latvijas valstspiederīgos, kas ir Briselē, Beļģijā, izmantot šo iespēju. Sekojiet saitei https://www.facebook.com/safetycheck/brusselsexplosions-march2016/.
Ārlietu ministrija stingri iesaka jebkurai personai, kura dodas uz ārvalstīm, pirms ceļošanas iegādāties dzīvības un veselības apdrošināšanas polisi, kas paredz arī personas repatriāciju slimības vai nāves gadījumā, kā arī reģistrēties Konsulārajā reģistrā.
Tikmēr Drošības policija medijiem izplatījusi paziņojumu, ka Latvijā terorisma draudu līmenis aizvien ir zems. Drošības policijas rīcībā nav informācijas, kas liecinātu par nepieciešamību paaugstināt terorisma draudu līmeni atsevišķos objektos vai valstī kopumā. Vienlaikus Drošības policija preventīvos nolūkos sniedz konsultācijas kritiskās infrastruktūras objektu amatpersonām, kuras ir atbildīgas par fiziskās drošības pasākumiem. Drošības policija uztur nepārtrauktus kontaktus ar citu Eiropas valstu partneru dienestiem.
(papildināta visa ziņa)