"Visi līderi apzinās, kas ilgtspējīga un pieejama enerģija ir svarīga, lai Eiropā saglabātu rūpnīcas un darba vietas," norādīja Eiropadomes prezidents Hermans van Rompejs. "Nozarēm ir grūti konkurēt ar ārvalstu uzņēmumiem, kas par elektroenerģiju maksā uz pusi mazāk, kā tas ir ASV," van Rompejs sacīja, noslēdzoties samitam, kas bija veltīts enerģētikas politikai, kā arī cīņai ar nodokļu krāpniecību un izvairīšanos no nodokļu nomaksas.
Lielbritānija, Ungārija, Polija, Rumānija un Spānija atbalsta slānekļa enerģijas attīstīšanu, taču citas valstis, jo sevišķi Francija, ir nepakļāvīgas vai pret to iebilst, norādot uz riskiem vides aizsardzībai. Ņemot vērā šo situāciju, van Rompejs sacīja, ka "dalībvalstis varētu arī attīstīt drošas un ilgtspējīgas iespējas, lai izmantotu citus resursus - tradicionālus un netradicionālus". "Jā, tas ietver slānekļa gāzi, kas atsevišķām dalībvalstīm varētu kļūt par daļu no enerģijas politikas, citām, iespējams, mazāk," piebilda Eiropadomes prezidents.
ES dalībvalstu līderi trešdien tikās uz samitu laikā, kad vērojamas bažas, ka ASV veicināta slānekļa enerģijas strauja izaugsme varētu pārveidot pasaules ekonomiku un Eiropu atvirzīt tālu aizmugurē.
Ieslīgusi krīzē, Eiropas ekonomika gandrīz pilnībā zaudējusi augšupejas virzību, augstām enerģijas izmaksām radot satraukumu. "Mums nepieciešams nodrošināt labas vērtības enerģijas piegādes, kas ietver vietējo resursu, tostarp slānekļa, izmantošanu," norādīja Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kemerons.
Tikmēr Eiropas Parlamenta vadītājs Martins Šulcs uzsvēra, ka "enerģijas cenu pieaugums rada reālas problēmas, nostādot ES uzņēmumus neizdevīgā konkurences situācijā pret ASV kompānijām".
Van Rompejs jau pirms šī samita brīdināja, ka Eiropa riskē kļūt "par vienīgo kontinentu, kas ir atkarīgs no importētas enerģijas". "2035.gadā mēs joprojām būsim atkarīgi no importa vairāk nekā 80% mūsu enerģijas vajadzību, un tas radīs sekas mūsu konkurētspējai un uzņēmumiem," sacīja van Rompejs.
Trešdienas samita noslēgumā ES līderi vienojušies strādāt četrās jomās - izveidot pilnībā integrētu enerģijas tirgu, palielināt investīcijas, dažādot resursus un uzlabot energoefektivitāti.