"Putins ir varens", "ukraiņi ir fašisti" un "Eiropa ir pagrimusi" - šādi un līdzīgi ieraksti ik dienu masveidā parādās Krievijas un arī rietumvalstu interneta ziņu portālu komentāru sadaļās un sociālajos tīklos. Tos galvenokārt raksta nevis ierindas pilsoņi, bet speciāli algoti cilvēki, dēvēti par interneta troļļiem.
Pirmo reizi par troļļu fabriku, kas izveidota otrajā lielākajā Krievijas pilsētā Sanktpēterburgā, 2013. gadā rakstīja izdevums Novaya Gazeta, kura žurnālisti tur bija pieteikušies darbā, lai izpētītu, kā šī organizācija strādā. Toreiz tā bijusi izvietota pilsētas nomalē nelielā ēkā, kurā strādājošie aptuveni 400 troļļu pārsvarā rakstījuši negatīvus komentārus par Kremļa opozīciju un tās redzamāko līderi Alekseju Navaļniju.
Hakeru grupējums Anonymous pērn noplūdināja dokumentus, kuros teikts, ka Sanktpēterburgas troļļu fabrika nodarbinot aptuveni 600 cilvēku, kuri, strādājot maiņās, visu diennakti raksta komentārus ziņu portālos, iesaistās diskusijās sociālajos tīklos un interneta blogos. Organizācijas budžets 2014. gadā pārsniedzis 10 miljonu dolāru (9 miljoni eiro), raksta buzzfeed.com.
Latvijas drošības iestādes identificējušas Krievijas troļļu aktivitātes arī mūsu valsts interneta vidē - ar mērķi radīt "Krievijai labvēlīgu politisko un ideoloģisko viedokli", pērn novembrī, atsaucoties uz Drošības policiju, ziņoja Latvijas Televīzijas raidījums De facto.
34 gadus vecā divu bērnu māte Savčuka apgalvo, ka par Kremļa informācijas kareivi kļuvusi pēc tam, kad atsaukusies uz internetā publicētu darba sludinājumu. Tajā bijis norādīts, ka "interneta pētījumu aģentūrai" nepieciešams "redaktors" un "kontentmenedžeris". Darba intervijā pirmais uzdotais jautājums bijis: "Ko tu domā par mūsu politiku Ukrainā?"
Sieviete pieteikusies darbam, jo solīts Sanktpēterburgas mērogam solīds atalgojums. Mēnesī viņa saņēmusi līdz pat 50 tūkstošiem rubļu (870 eiro), kas izmaksāti skaidrā naudā.
"Mūsu darbs bija rakstīt valdībai labvēlīgi, visus notikumus interpretēt tā, lai slavinātu valdības politiku un Putinu personīgi," Savčuka stāstīja intervijā ziņu aģentūrai AFP.
Citiem troļļiem 12 stundu ilgās maiņas laikā zem vairākiem segvārdiem dažādos sociālajos tīklos vajadzēja publicēt 160 ierakstu. Citās nodaļās strādājošie kolēģi pārplūdinājuši internetu ar pārveidotiem attēliem un štancējuši prokremliskus komentārus pie rakstiem Krievijas un Rietumu ziņu portālos. Katru rītu troļļi no priekšniecības saņēmuši norādes, par kādiem tematiem jāraksta komentāri un kāda nostāja tajos jāpauž.
Visu žurnālista Ulda Ķezbera rakstu Atlaists trollis nostājas pret bijušo darba devēju lasiet pirmdienas, 1.jūnija, laikrakstā Diena!