Taču tas īsti nav iespējams, ja netiek runāts par salām, ko Krievija pēc Otrā pasaules kara atņēma Japānai. Krievija šo salu grupu dēvē par Dienvidkuriļu salām, Japāna – par ziemeļu teritorijām. Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs pirms nedēļas pēc sarunām ar japāņu kolēģi Taro Kono paziņoja, ka Abes izteikumi par salu iespējamo atgūšanu ir nepieņemami un Krievijas suverenitāte pār šīm salām nav diskutējama.
Miera līgums
Par nepieciešamību intensificēt sarunas par iespējām noslēgt miera līgumu starp Japānu un Krieviju Abe un Putins vienojās iepriekšējās tikšanās laikā novembrī Singapūrā, raksta South China Morning Post.
PSRS un Japāna 1956. gadā vienojās par deklarāciju, kas ietvēra priekšlikumu atdot divas no četrām salām, lai varētu parakstīt miera līgumu. Pēc tam kad Japāna 1960. gadā vienojās par militāro sadarbību ar ASV, PSRS paziņoja, ka atsauc solījumu atdot divas salas, atgādina Associated Press.
Līdz šim gandrīz visi Japānas valdības vadītāji ir paziņojuši, ka vēlas noslēgt miera līgumu ar Krieviju. To par vienu no ārpolitikas prioritātēm pasludinājis arī Abe.
The Japan Times raksta, ka decembra beigās viņš intervijā Radio Nippon izteicies, ka cer uz "specifisku diskusiju" ar Putinu, kurā varētu pietuvināt līguma noslēgšanu. "Prezidentam Putinam ir stingra apņēmība parakstīt miera līgumu," teica Japānas premjerministrs un piebilda, ka nav vēl vienojies ar ASV par nosacījumu, ka tām būs aizliegts izvietot savu militāro bāzi uz kādas no salām, ja Japāna tās atgūs no Krievijas. Abe bija arī izteicies, ka salu iedzīvotājiem jāsaprot, ka salu teritoriālais statuss mainīsies un viņu dzīve uzlabosies
Tieši šie izteikumi radīja dažādus minējumus pasaules medijos, ka Krievija un Japāna ir slepus vienojušās par vismaz divu salu atdošanu.
Tas Japānā izraisīja pārmetumus premjerministram par nepieļaujamu atteikšanos no līdzšinējās politikas neatzīt Krievijas suverenitāti pār salām. Savukārt Krievijā decembra beigās notika protesti Sahalīnā, kuros Kremlim tika pieprasīts neatdot ne pēdu "zemes, par kuru karojuši mūsu vectēvi". Ar līdzīgu prasību nāca klajā arī Valsts domes deputāti. Valsts domē pat tika iesniegts likumprojekts, kas aizliedz atdot Dienvidkuriļu salas Japānai.
Newsru.com, atsaucoties uz sabiedriskās domas aptauju, ko veicis Levadas centrs, vēsta, ka vairāk kā 70% Krievijas iedzīvotāju kategoriski nepiekrīt salu atdošanai. Pagājušās nedēļas nogalē Maskavā vairākas organizācijas bija pieteikušas mītiņu ar nosaukumu Par Krievijas teritoriālo vienotību. Pret Kuriļu salu nodošanu Japānai.
Krievijas prasības
Pēc pēdējām sarunām ar japāņu kolēģi Krievijas ārlietu ministrs Lavrovs paziņoja, ka nekāds progress sarunās par miera līgumu nav iespējams, kamēr Japāna neatzīšot Krievijas suverenitāti pār salām. "Tas nav nekāds priekšnoteikums, tas ir tikai mēģinājums saprast, kāpēc Japāna ir vienīgā valsts pasaulē, kas nevar pateikt: mēs akceptējam Otrā pasaules kara rezultātus visā to kopumā. Krievijas suverenitāte pār salām nav apspriešanas priekšmets. Tās ir Krievijas teritorijas daļa," Lavrova teikto preses konferencē citē AP.
Portugāļu politologs Žozē Miljazešs laikrakstā Observador raksta, ka, pat ja Putins vēlētos atdot Japānai kaut vienu no salām, viņš to nedarītu, jo tas valstī izraisītu protestus, viņš tiktu vainots nodevībā, sevišķi uz Krimas «atgūšanas» fona.
:)
x
lieku 10:1