Google vadītājs Sundars Pičajs pagājušajā mēnesī pirmo reizi publiski atzina, ka kompānija apsver meklētājprogrammas uzbūvēšanu Ķīnai, skaidrojot, ka tā varētu piedāvāt "labāku informāciju" nekā konkurējošās meklētājprogrammas.
Neapstiprinātas ziņas par projektu Dragonfly medijos parādījās jau iepriekš, izsaucot pretestību no Google darbiniekiem un tādām starptautiskām organizācijām kā Human Rights Watch, Reportieri bez robežām un Amnesty International. Organizācijas aicinājušas cilvēkus parakstīt internetā petīciju, kurā Google aicināta atteikties no šīs ieceres.
Google darbinieku vēstulē norādīts, ka pretestība Dragonfly nav konkrēti saistīta ar Ķīnu. Vēstulē teikts, ka darbinieki "iebilst pret tehnoloģijām, kas palīdz varenajiem apspiest vājākos, lai kur arī viņi neatrastos".
Vēstuli parakstījuši 90 Google darbinieki, kuri aicinājuši pārējos kolēģus viņiem pievienoties. Google kopumā nodarbina vairāk nekā 94 000 darbinieku.
Amnesty International otrdien savā mājaslapā brīdināja, ka meklētājprogramma, kas pakļautos Ķīnas cenzūrai, grautu interneta lietotāju uzticību Google.
Amnesty International pētnieks Džo Vestbijs sacīja, ka šis ir izšķirošs mirklis Google.
"Ņemot vērā Google līdera pozīcijas savā jomā, tai būtu jācīnās par internetu, kur informācija ir brīvi pieejama visiem, un nevis jāatbalsta Ķīnas valdības antiutopiskā alternatīva," norādīja Vestbijs.
Preses konferencē pagājušajā mēnesī Pičajs sacīja, ka Google vadība "jūt pienākumu nopietni domāt par Ķīnu", neskatoties uz kritiku par iespējamo pakļaušanos Ķīnas cenzūrai.
"Mēs vienmēr līdzsvarojam vērtību kopumu," sacīja Pičajs, piebilstot, ka Google arī pakļaujas likuma varai katrā valstī.
Google slēdza savu meklētāju Ķīnā 2010.gadā, atsakoties pakļauties Pekinas prasībai cenzēt meklēšanas rezultātus.
Pičajs sacīja, ka Dragonfly ir mēģinājums noskaidrot, ko Google varētu piedāvāt, ja atsāktu darbību pasaules otrajā lielākajā ekonomikā.
"Izrādās, ka mēs varētu apkalpot vairāk nekā 99% meklēšanas pieprasījumu," sacīja Pičajs. "Un ir daudzas, daudzas jomas, kurās mēs piedāvātu labāku informāciju nekā pašlaik pieejamā."
Pičajs neatklāja, cik tālu šis projekts ir pavirzījies, bet sacīja, ka uz Ķīnu raugās ilgtermiņā.
"Mēs nezinām, vai mēs to darīsim vai varēsim izdarīt Ķīnā, bet uzskatījām, ka ir svarīgi to izpētīt," viņš piebilda.
Google sen ir problēmas ar darbību Ķīnā, kuras cenzūras sistēma, kas zināma kā "Lielais ugunsmūris", bloķē politiski sensitīvu saturu, piemēram, informāciju par slaktiņu Tjaņaņmeņas laukumā 1989.gadā.
Tviteris, sociālais tīkls Facebook, videoapmaiņas vietne YouTube, laikraksta The New York Times mājaslapa un daudzas citas vietnes Ķīnā ir bloķētas, bet kompānijas Microsoft meklētājs Bing turpina darboties.