"Lietuvai nav nekādu teritoriālu pretenziju ne pret vienu savu kaimiņvalsti, un tā neizvirza jautājumu par Krievijas Federācijas Kaļiņingradas apgabala statusu," ziņu aģentūrai BNS sacījusi Lietuvas ārlietu ministra preses pārstāve Rasa Jakilaitiene.
"Šis apgabals ir integrāla Krievijas Federācijas daļa. Taču Lietuva arī turpmāk neatzīs robežu mainīšanu vienpusējā kārtā un neatzīs arī Krievijas veikto Krimas okupāciju un aneksiju," viņa piebildusi.
Lins Balsis konferencē, kas 20.janvārī notika Viļņā, norādījis, ka "Kaļiņingradai beidzies derīguma termiņš", un izteicis ierosinājumu, ka Lietuvas amatpersonas varētu šo jautājumu izvirzīt Eiropas Savienības (ES) institūcijās. Viņš atgādinājis, ka pēc Otrā pasaules kara toreizējai Padomju Savienībai šo teritoriju tika uzticēts tikai administrēt.
Balsis nepieder pie Lietuvas Seima valdošā vairākuma, bet ievēlēts vienmandāta apgabalā kā parlamentā nepārstāvētās Lietuvas zaļo partijas pārstāvis.
Krievijas mediji, komentējot Balša teikto, citē politiķus un ekspertus, kas izteikušies, ka šādā diskusijā varētu tikt izvirzīti jautājumi par Viļņas un Klaipēdas reģionu piederību Lietuvai.
Pēc Jakilaitienes teiktā, "Lietuva bez atrunām apņēmusies ievērot 1975.gada Helsinku konferences Noslēguma aktu un tajā nostiprinātos desmit starptautisko attiecību pamatprincipus". Viņa atgādinājusi, ka Lietuva un Krievija 1997.gadā parakstījušas divpusējo robežlīgumu, ko ratificējušas abas valstis.
Balsis pirmdien aģentūrai BNS paudis viedokli, ka Kaļiņingradas apgabals varētu kļūt par demilitarizētu teritoriju, kas paliktu Krievijas daļa, bet uzturētu ciešākus tirdzniecības sakarus ar Eiropu. Pēc viņa sacītā, statusa jautājumu var izvirzīt kā pretsvaru nelikumīgajai Krimas aneksijai.
"Es neizvirzu domu, ka tagad būtu jāatņem Krievijai vai jāieņem Kaļiņingradas apgabals. Ņemot vērā, ka Krievija izturējusies agresīvi, anektējot Krimu, izraisot karu Ukrainā, militarizējot Kaļiņingradas apgabalu, varam izvirzīt jautājumu, kādam tagad būtu jābūt šim statusam," norādījis deputāts
"Šī teritorija netika kustināta 50 gadus, tagad var runāt, ko ar to darīt. Manuprāt, tai būtu jābūt demilitarizētai zonai, Krievijas teritorijas zonai, kurai būtu brīvāka tirdzniecība un ekonomiskās saites ar Eiropas ekonomisko telpu, cilvēki varētu brīvāk ceļot pa Eiropu," viņš spriedis.
Kas te ko izvirzīt?
zvirbulēns
Viss ir kā lētā komēdijā.