Trampa ačgārnības
Savienoto Valstu prezidents Donalds Tramps arī šogad parūpējās, lai viņš būtu visvairāk apspriestais cilvēks pasaulē. Visbiežāk viņš izcēlies negatīvā nozīmē.
Iekšpolitiski Tramps piedzīvojis vienu skandālu pēc otra. Viņa izraudzīto kandidātu uz vakanto Augstākās tiesas tiesneša vietu Bretu Keveno apsūdzēja seksuālos pārkāpumos, bet pirms novembrī notikušajām Kongresa vidustermiņa vēlēšanām Tramps paziņoja, ka migranti no Centrālamerikas apdraud ASV nacionālo drošību, un nosūtīja armiju uz robežu ar Meksiku. Tas gan neglāba viņa pārstāvēto Republikāņu partiju no vairākuma zaudēšanas parlamenta apakšpalātā.
Tramps arī šajā gadā izvērsa cīņu pret medijiem, kas, viņaprāt, izplatot "viltus ziņas", lai gan patiesībā tie tikai darīja savu darbu – atmaskoja prezidenta un viņam pietuvināto melus un šaubīgus darījumus.
Ārpolitiski Tramps šogad izcēlies ar virkni ačgārnību. Viņš tikās un draudzīgi sarunājās ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu, kura valsti apsūdz uzbrukumos ASV demokrātijai, un Ziemeļkorejas diktatoru Kimu Čen Unu, kā arī izvairījās atklāti kritizēt Saūda Arābijas kroņprinci Muhammedu bin Selmānu pēc viņa kritiķa Džamala Hašogi brutālās slepkavības Saūda Arābijas konsulātā Stambulā.
Tajā pašā laikā viņš turpināja vārdiskus uzbrukumus ASV sabiedrotajiem, pārmetot tiem iedzīvošanos uz viņa valsts rēķina gan ekonomiski, gan militāri. Šonedēļ, viesodamies pie amerikāņu karavīriem Irākā, Tramps paziņoja, ka ASV vairs nebūšot "pasaules policists", kuru citas valstis ļaunprātīgi izmantojot, lai sevi aizsargātu.
Medusmaize autokrātiem
Šādi Trampa paziņojumi ir kā medusmaize tādiem autoritāriem valstu vadītājiem kā Putins un Ķīnas prezidents Sji Dzjiņpins, kam ir izdevīga ASV globālās ietekmes samazināšanās.
Putins uzvarēja martā notikušajās prezidenta vēlēšanās un stājās amatā jau ceturto reizi. Pirms tam viņš bija parūpējies, lai vienīgais vērā ņemamais konkurents Aleksejs Navaļnijs vēlēšanās nemaz nedrīkstētu startēt. Krievija kārtējo reizi ar spēku un nihilismu centās apliecināt savu it kā globālās lielvaras statusu, Anglijas pilsētiņā Solsberi mēģinot noindēt bijušu spiegu Sergeju Skripaļu un piesedzot Sīrijas diktatora Bašāra el Asada spēku kārtējo ķīmisko uzbrukumu civiliedzīvotājiem.
Savukārt Sji Dzjiņpins savilka ciešāk varas grožus, panākot savu politisko ideju iestrādāšanu Ķīnas konstitūcijā un nodrošinot sev iespēju valdīt līdz mūža galam. Tas nozīmē arī varas kontroles pastiprināšanu pār saviem pilsoņiem un vēršanos pret katru, kas atļaujas iebilst valdošajam režīmam.
Uldim
ļuļa
hmm