"Jūlijā pieņemtais vēsturiskais arbitrāžas lēmums, kas ir saistošs, palīdzēja noskaidrot jūras tiesības reģionā," Obama paziņoja Laosas galvaspilsētā Vjenčanā notiekošajā ASEAN samitā.
Obamas izteikumi noteikti saniknos Ķīnu, kas ir ieņēmusi aizvien kareivīgāku nostāju šo stratēģiski svarīgo jūras ceļu jautājumā.
Obama aicinājis Pekinu ievērot likuma varu un neveikt vienpusējas darbības. Ķīna savukārt apsūdz Vašingtonu par iejaukšanos un tribunāla lēmuma izmantošanu, lai pastiprinātu konfrontāciju.
"Es atzīstu, ka tas palielina spriedzi," sacīja Obama, norādot uz tribunāla lēmumu. "Tomēr es arī ceru apspriest, kā mēs varam konstruktīvi kopā virzīties uz priekšu, lai samazinātu spriedzi un veicinātu diplomātiju un stabilitāti," piebilda ASV prezidents.
Jau pirms Obamas komentāriem Ķīnas un Filipīnu strīds Dienvidķīnas jūras jautājumā aizēnoja ASEAN samitu.
Manila publiskoja fotoattēlus, kuros, pēc tās teiktā, redzami jauni būvniecības darbi Skārboro sēklī. Pekina šos pārmetumus ir noraidījusi.
Jau vēstīts, ka starptautiskais tribunāls jūlijā nolēma, ka "nav juridiska pamata Ķīnas pretenzijām uz vēsturiskām tiesībām jūras apgabalos, kurus iekļauj Pekinas patvaļīgi nospraustā līnija", un Pekina ir pārkāpusi Filipīnu tiesības tās ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā.
Reaģējot uz to, Ķīna paziņoja, ka "nepieņem un neatzīst" tribunāla lēmumu. Ķīna jau iepriekš paziņojusi, ka šīs tiesas jurisdikciju neatzīst un tādējādi tās lēmumiem nav juridiska spēka.
Prasību Hāgas tiesā 2003.gadā iesniedza Filipīnas, kas uzskata, ka tām pieder Spratlija salas un Skārboro sēklis, kas atrodas tās ekskluzīvajā ekonomiskajā zonā.