"Ierastā politika vienkārši nestrādā abās Atlantijas okeāna pusēs. Mums ir jāsaprot, kāpēc tā notiek," žurnālistiem trešdien norādīja vēstnieks Entonijs Gārdners.
Tādas frāzes kā "sistēma ir negodīga" ir uzdūrušās kaut kam nozīmīgam, atzina ASV vēstnieks Eiropas Savienībā (ES).
"Skaidrs, ka viens no galvenajiem vārdiem šajās vēlēšanās bija godīgums. Cilvēki nejūt, ka gūtu labumu no globalizācijas un brīvās tirdzniecības," norādīja Gārdners, kurš ir bijis uzņēmējs un aizstāvējis ASV un ES brīvās tirdzniecības līgumu TTIP.
Viņš piebilda, ka to pierāda arī pētījumi.
Pētniecības centrs McKinsey Global Institute (Makinsija globālais institūts) noskaidrojis, ka divas trešdaļas mājsaimniecību 25 attīstītajās ekonomikās pēdējā desmitgadē piedzīvojušas ienākumu stagnāciju vai krišanos. Vissliktākā situācija bijusi Itālijā, kur 97% vidusšķiras pārstāvju kritušies vai stagnējuši reālie ienākumi. ASV šis skaitlis esot 81%.
"Cilvēki baidās, ka viņu bērniem klāsies grūtāk nekā viņiem pašiem," uzsvēra vēstnieks, saucot situāciju par "dramatisku".
Viņš prognozēja, ka radikāli noskaņoti spēki centīsies izmantot Donalda Trampa uzvaru, lai aizstāvētu savu pozīciju, kad nākamgad Čehijā, Francijā, Nīderlandē un Vācijā notiks vēlēšanas.
"Noteikti politiķi to izmantos, lai pārliecinātu [neapmierinātos vēlētājus], ka viņi var apgāzt "status quo"," brīdināja Gārdners.
ES vajadzētu pārliecināt vēlētājus, padarot tās tirdzniecības politiku taisnīgāku un apkarojot starpnacionālo kompāniju izvairīšanos no nodokļiem, viņš piebilda.
Vēstnieks pārfrāzēja īru dzejnieku Viljamu Batleru Jeitsu, aicinot mēreni noskaņotos "runāt ar kaislīgu spēku".
Vēstnieks uzvēra, ka diskusijā par TTIP šī līguma aizstāvju nometne esot argumentējusi ar faktiem, bet tā pretinieki to darījuši ar kaislību.
"Mums jārespektē fakti, bet bieži uzvar kaislība," viņš piebilda.
"Mums jāatgūst apziņa par to, kāpēc ES ir laba. Tam nevajadzētu būt grūti izdarāmam, bet mēs to īpaši labi neprotam, jo izmantojam tehnisku valodu," piebilda Gārdners.