Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +8 °C
Viegls lietus
Trešdiena, 6. novembris
Leonards, Leons, Linards, Leo, Leonarda

Žurnāls: Rimšēviča lieta saistāma ar kukuļa pieprasīšanu no Trasta komercbankas

Kriminālprocesā par Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča iespējamiem likumpārkāpumiem figurē liecības par kukuļa pieprasīšanu no problēmās nonākušās un pašlaik likvidējamās Trasta komercbankas (TKB) pirms vismaz četriem gadiem, žurnālam Ir atklājuši vairāki anonīmi avoti.

Kriminālprocesā par Rimšēviča iespējamiem likumpārkāpumiem figurējot liecības par kukuļa pieprasīšanu no TKB pirms vairākiem gadiem, kad šī kredītiestāde vēl darbojās, bet bija nonākusi grūtībās. Runa esot par vismaz četrus gadus seniem notikumiem, kas tagad aktualizējušies pēc jaunām liecībām, kuras likumsargiem sniegusi kukuļdošanas procesā iesaistīta toreizējā TKB augsta amatpersona.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroja (KNAB) vadītājs Jēkabs Straume preses konferencē uzsvēra, ka nevar lietas saistību ar TKB ne apstiprināt, ne noliegt. Tāpat arī Rimšēvičs otrdien preses konferencē atteicās atbildēt uz jautājumiem, vai pret viņu vērstās aizdomas par kukuļošanu saistītas ar TKB - pēc advokāta ieteikuma viņš norādīja, ka parakstījies par informācijas neizpaušanu un tāpēc nevar to komentēt.

Bankas uzraugs - Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) - ierobežoja TKB darbību 2016. gada 22. janvārī un drīzumā banku slēdza, bet kredītiestādei jau vismaz gadu iepriekš bija radušās nopietnas grūtības izpildīt kapitāla pietiekamības rādītājus, atgādina Ir. Bankas pārstāvji uzraudzības problēmas risinājuši ar kukuļu palīdzību, liek domāt izmeklēšanai sniegtā informācija. Pastāv aizdomas, ka nauda maksāta Rimšēvičam par "problēmu ar FKTK" atrisināšanu, savukārt uzņēmējs Māris Martinsons esot līdzdarbojies šajā procesā. KNAB priekšnieks Jēkabs Straume trešdien arī oficiāli apstiprināja, ka otra aizturētā persona Rimšēviča lietā bija uzņēmējs Martinsons.

TKB oficiālajā pārskatā bija redzams, ka banka jau 2014. gada nogalē nav atbildusi kapitāla pietiekamības prasībai un tās revidenti ziņojumā izteikuši šaubas par bankas spēju turpināt darbību. "Nepieciešamie kapitāla pietiekamības līmeņi 2014. gadā pamatā tika sasniegti, izņemot situāciju uz decembra beigām, kad speciālo uzkrājumu nedrošiem parādiem izveidošanas ietekmē kapitāla pietiekamības rādītājs samazinājās, kļūstot zemākam par noteiktajiem līmeņiem," teikts bankas pārskatā.

Problēmas radīja karš un krīze Ukrainā, jo TKB bija izsniegusi 12 miljonu eiro aizdevumus divām Ukrainas bankām, bet tās 2015. gada sākumā kļuva maksātnespējīgas. Līdz ar to TKB nācās pārvērtēt aizdevumu atgūšanas iespēju un veidot atbilstošus uzkrājumus, bet banka vienkārši pieņēma, ka aizdevuma ķīla - kāds nepabeigts nekustamā īpašuma objekts - pēc pabeigšanas atbildīs aizdevuma vērtībai.

Revidenti savā ziņojumā norādīja, ka viņiem nav nekādas iespējas par to pārliecināties un tāpēc nevar pateikt, par kādu summu patiesībā būtu jāpalielina nedrošā kredīta uzkrājumi un vai banka, ņemot vērā kapitāla pietiekamības prasības, spēs turpināt darbu. 2014. gadu TKB noslēdza ar 12,7 miljonu eiro zaudējumiem, bija sarucis tās kapitāls un rezerves, bet 2015. gadā problēmas padziļinājās - zaudējumi sasniedza jau 21,2 miljonus eiro, tālāk saruka kapitāls. Beidzot 2016. gada janvārī FKTK secināja, ka bankas biznesa modelis nav dzīvotspējīgs, un Eiropas Centrālā banka tās licenci anulēja.

Tolaik FKTK vadīja Kristaps Zakulis, kurš amatu atstāja 2016. gada janvārī, vienlaikus ar problemātiskās TKB darbības ierobežošanu un ļoti asām starptautisko partneru norādēm par naudas atmazgāšanas vājo kontroli Latvijas bankās.

Zakulis žurnālam Ir komentēt tā laika notikumus atteicies.

Zakuļa vietnieks tolaik bija pašreizējais FKTK vadītājs Putniņš. Viņš rakstiskās atbildēs žurnālam skaidrojis, ka FKTK lēmumu 2016. gadā pieņēmusi, jo banka nav spējusi uzrādīt progresu darbības sakārtošanā, tajā skaitā kapitāla pietiekamības jautājumos. Uz jautājumu, vai banka nebija jāslēdz jau 2015. gadā, Putniņš skaidru atbildi neesot sniedzis, taču noliedzis, ka viņam būtu kas zināms par iespējami prasītiem kukuļiem.

"Mūsu iestādē nav nekādas informācijas par šādām lietām. Šādas problēmas FKTK nav. Pierādījums tam ir rindkopa FinCEN ziņojumā par FKTK darba novērtējumu pēdējo divu gadu laikā. Šis teksts ir apliecinājums tam, ka korupcijas risks FKTK nepastāv. Pretējā gadījumā šādas rindkopas te nebūtu."

Žurnāls Ir atgādina, ka TKB nonākusi likumsargu redzeslokā ne vienreiz vien - tas noticis gan pirms, gan pēc iestādes maksātnespējas. 2015. gada beigās policija veica kratīšanu tolaik vēl strādājošajā bankā saistībā ar aizdomām par naudas atmazgāšanu. Tika aizturētas vairākas personas, un no amata tika atstādināts bankas valdes loceklis Viktors Ziemelis, kam piedēvēta vadoša loma naudas atmazgāšanas shēmas īstenošanā. Izmeklēšana šajā lietā vēlāk tika sadalīta - viena lieta par vidēja līmeņa darbinieku iesaistīšanos noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijā ir jau pabeigta un pērnā gada nogalē nodota kriminālvajāšanai prokuratūrā.

Savukārt otrajā daļā par augstākā līmeņa bankas vadītāju pārkāpumiem joprojām turpinās aktīva izmeklēšana. Iespējams, tieši šīs daļas izmeklēšanā iegūtā informācija varētu būt sekmējusi jauno kriminālprocesu KNAB, raksta Ir. Turklāt iespējami noziegumi tiek izmeklēti arī TKB likvidācijas procesā - jau apsūdzētas vairākas personas, to skaitā maksātnespējas administratori Ilmārs Krūms un Māris Sprūds.

Jau vēstīts, ka Rimšēvičs tiek turēts aizdomās KNAB izmeklētā kriminālprocesā pēc Krimināllikuma 320. panta 4. daļas par kukuļa pieprasīšanu un pieņemšanu lielā apmērā. Kukuļa apmērs šajā lietā ir vismaz 100 000 eiro. Par iespējamo nozieguma atbalstīšanu aizturēts un vēlāk atbrīvots Martinsons. Uzņēmējam piemērots ar brīvības atņemšanu nesaistīts drošības līdzeklis.

KNAB paziņojis, ka šī krimināllieta nav saistīta ar kredītiestādēm, kas patlaban darbojas Latvijā, nedz ar ASV Finanšu ministrijas paziņojumiem par ABLV Bank darbību, nedz arī ar potenciālo tiesvedību starp Latvijas valsti un Norvik Bank. Netieši noprotams, ka lieta varētu būt saistīta ar Trasta komercbanku, ko gan KNAB, gan Rimševiča puse nedz noliedz, nedz apstiprina.

Latvijas Bankas amatpersonai ir piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi - drošības nauda, noteiktas nodarbošanās aizliegums, aizliegums tuvoties noteiktām personām un aizliegums izbraukt no valsts.

Top komentāri

:)
:
...un Rimšēvicu sašņorēja, lai pārbaudītu, vai kabatās joprojām nav pirms 4 gadiem saņemtās 100 štukas?... Jūs paši ticat tam, ko stāstiet?...
Kā tad :-)
K
Tā jau nu viņš prasītu, gan jau valdošie spēki bija pie vainas.
domīgais
d
Un kā tad ar foto? Ko vilka laukā? Kāds sakars tai ar Trasta komercbanku? Un Guseļņikova skaļi paustais, ka tieši Rimšēvičs no viņa spiedis kukuli? Kur tas viss tagad paliek? Tad jau sanāk, ka kukuļi pieprasīti- vienā dienā stāsta- no Guseļņikova, tagad no Trasta komercbankas... rīt jāgaida jaunas atklāsmes... nez kam tik neērts ir kļuvis bankas prezidents, ka viņu kā zeku sašņorē un to parāda visai pasaulei... briesmīgā valstī dzīvojam...
Skatīt visus komentārus

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Politika

Vairāk Politika


Rīgā

Vairāk Rīgā


Novados

Vairāk Novados


Kriminālziņas

Vairāk Kriminālziņas