Koalīcijas partijas šodien mēģinās vienoties par vienu no diviem piedāvātajiem veselības aprūpes finansēšanas modeļiem. Viens no tiem – Latvijas Bankas virzītais – paredz ieviest obligātu ikmēneša maksājumu 20 eiro visiem darbspējīgajiem iedzīvotājiem neatkarīgi no viņu ienākumiem. Otrs – premjera Māra Kučinska (ZZS) piedāvātais – paredz novirzīt veselības aprūpes sistēmai 1,5% no sociālā budžeta un to kompensēt, par 1% palielinot PVN. Tādējādi notiktu atgriešanās pie 2011. gada PVN likmes – 22%. PVN likmes paaugstināšana papildus nodrošinātu apmēram 80 miljonus eiro, bet 20 eiro ikmēneša maksājums – ap 250 miljoniem eiro gadā.
Darba grupā, kura strādāja pie priekšlikumiem, vienošanās nav, un valdības vadītājam ir grūti spriest, kāds būs koalīcijas partneru lēmums. Viņš pats atbalsta PVN celšanu, norādot, ka nav pieņemami varianti, kuri uzliek papildu slodzi mazo un arī vidējo algu saņēmējiem, tādējādi veicinot sociālo netaisnību. Vēl viena sarkanā līnija ir darbaspēka nodokļu palielināšana, jo tā ir pretrunā ar nodokļu reformas būtību un mērķiem, uzskata Kučinskis. Par PVN celšanu ir arī veselības ministre Anda Čakša (ZZS), kura norāda, ka tas būtu solidāri – maksās visi pēc savām iespējām. Savukārt ikmēneša maksājumam viņa nepiekrīt, saucot to par jaunu nodokli, kas nav adekvāti.
Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera par savu pozīciju vēl lems, bet Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone saka, ka atbalstāmāka būtu fiksēta ikmēneša summa, par kuras lielumu vēl jādiskutē. Arī no Latvijas Bankas izskan pārmetumi, ka PVN ceļ tikai tās valstis, kas ir dziļā krīzē, bet Latvija šādā situācijā nav.
Tas, ka vienošanās netika panākta darba grupā, ir signāls, ka grūti būs pieņemt lēmumu arī politiskā līmenī. Šobrīd gan šķiet, ka lielāks atbalsts būtu ikmēneša maksājumam, ja tas būtu diferencēts – jo vairāk pelna, jo vairāk maksā.
ZZS Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis Dienai partijas nostāju nevarēja komentēt, bet viņš iestājas pret PVN palielināšanu. Diskusija varētu būt par obligāto veselības apdrošināšanu, ja maksājums būtu diferencēts. PVN celšanu neatbalsta arī Nacionālās apvienības Visu Latvijai!-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš, bet arī viņš partijas viedokli komentēt nevarēja. Savukārt Vienotības frakcijas vadītāja vietnieks Edvards Smiltēns uzsvēra, ka pirms lēmuma pieņemšanas jāveic visu variantu aprēķini un jāanalizē riski un ieguvumi.
Visu rakstu lasiet pirmdienas, 5.jūnija laikrakstā Diena!
PVN plāksteris ir par mazu
Baldzēns un Keris iebilst
Keris iebilst pret apdrošināšanu