Pagaidām kopējie zaudējumi un iespējamais valsts atbalsts iedzīvotājiem un uzņēmumiem vēl nav aplēsts, un ir vajadzīgs laiks, lai parādītos pirmie apkopotie vērtējumi. Latvijas Apdrošinātāju asociācijas prezidents Jānis Abāšins, analizējot sākotnēji pieejamo informāciju, teic, ka zaudējumu pieteikumus apdrošinātāji saņems veselā spektrā apdrošināšanas veidu: par īpašumiem, automobiļu kasko, sējumiem, nelaimes gadījumiem, veselību, iespējams, pat dzīvību. Vētras laikā Latgalē gājis bojā cilvēks, kuram uzkrita koks. Pēc ienākošo zaudējumu pieteikumu dinamikas J. Abāšins vērtē, ka šī būs viena no spēcīgākajām un finansiāli dārgākajām dabas stihijām pēdējās desmitgadēs.
Pirmdien Latvija piedzīvoja pērkona negaisu un stipru vētru, dažviet ar ļoti lielu krusu, kas gāza kokus, izpostīja mājas, transportlīdzekļus un infrastruktūru. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) visvairāk izsaukumu saņēmis no Rīgas un tās apkārtnes, Daugavpils un Dobeles novada, lieli postījumi nodarīti Zemgalē, arī Austrumlatvijā. Elektroapgāde visplašāk tika traucēta Madonas, Dobeles un Tukuma novadā. "Ar KASKO Latvijā ir apdrošināti apmēram 40% no visiem transportlīdzekļiem, 40–50% īpašumu un Zemgalē aptuveni 50% sējumu," atklāj J. Abāšins. Precīzi skaitļi un īpatsvari pa novadiem asociācijai nav zināmi.
Nesenā dabas stihija atgādināja, ka klimata pārmaiņas ietekmē arī Latviju un ar līdzīgiem izaicinājumiem būs jārēķinās nākotnē. "Noteikti notiks pielāgošanās, kas mazinās potenciālos zaudējumus. Piemēram, tiks koriģēti normatīvi būvniecībā vai pilnveidota apdrošināšanas sistēma.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 10. augusta, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!