Decembrī Eiropas Parlaments un Padome vienojās samazināt ēku emisijas un enerģijas patēriņu visā Eiropas Savienībā (ES). Pārskatītā Ēku energoefektivitātes direktīva noteiks jaunas un daudz pamatīgākas energoefektivitātes prasības ēkām. Direktīvas mērķis ir mudināt īpašniekus atjaunot savas mājas, lai līdz 2050. gadam visas būtu nulles emisijas ēkas.
Ēku energoefektivitātes direktīva ir solis uz priekšu, lai pakāpeniski līdz 2050. gadam sasniegtu dekarbonizētu ēku fondu, norāda Ekonomikas ministrijā. Runājot par ēku atjaunošanas mērķiem, jāuzsver, ka direktīva nosaka, ka attiecībā uz nedzīvojamām ēkām katra dalībvalsts pati nosaka sliekšņus jeb ēkas energoefektivitātes rādītājus, attiecībā pret kuriem tiks izvirzītas energoefektivitātes rādītāju uzlabojumu prasības. Savukārt dzīvojamo ēku sektorā tiks vērtēts vidējais enerģijas patēriņa samazinājums no visa dzīvojamā fonda.
Nav aiz kalniem
Pārskatītā direktīva vēl nav apstiprināta (iepriekšējo reizi grozījumi tika veikti 2018. gadā), un tās finalizēšanai vēl būs nepieciešams laiks, bet ir skaidrs, ka nulles emisijas ēkas būs jaunais standarts. Tā visām jaunajām dzīvojamām un nedzīvojamām ēkām nedrīkstēs būt fosilā kurināmā izmeši, sākot no 2028. gada, tas attieksies uz publiskajām ēkām, no 2030. gada – uz visām pārējām jaunajām ēkām, paredzot iespēju izņēmumiem.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 25. janvāra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt klikšķinot šeit!
Raksta cena: €1.00