"Es pats uzskatu, ka tas ir jāatgriež atpakaļ parlamentam, jo mēs netaisām grozījumus jebkurā likumā, mēs likumus neveidojam kaut kādām konkrētām situācijām (..). Ja ir sasaiste ar Trasta komercbankas maksātnespējas visa tā procesa organizēšanu un tā tālāk, nu tas viennozīmīgi obligāti ir jāsūta atpakaļ uz parlamentu, lai šādas nepilnības novērstu," viņš teica.
Uz jautājumu, kā vērtēt aizdomas, ka likumprojekta izmaiņas attiecināmas uz konkrētas maksātnespējas administratoru grupas un viena politiskā spēka interesēm, prezidents izteicās, ka "manuprāt, ir ļoti būtiski valstī kopumā runāt par to, kā mēs reglamentējam vispār lobēšanas procesus un ļoti iespējams ir nepieciešami stingrāki sodi par ietekmes pirkšanu. Tā kā tas ir jautājums, pie kā būtu jāstrādā," pauda Vējonis.
Saeima ceturtdien galīgajā lasījumā pieņēma strīdīgos grozījumus Kredītiestāžu likumā, kas nosaka ierobežojumus kļūt par maksātnespējīgas bankas administratoru.
Likumprojektu atbalstīja 56 deputāti no Zaļo un zemnieku savienības (ZZS), Nacionālās apvienības (NA), Saskaņas un No sirds Latvijai. Pret bija 20 parlamentārieši, tostarp Vienotības frakcijas deputāti un Artuss Kaimiņš (KPV LV), savukārt Edvards Smiltēns (Vienotība) balsojumā atturējās. Vēl 17 parlamentārieši no ZZS, NA Vienotības, Latvijas Reģionu apvienības un Saskaņas balsojumā nepiedalījās.
Deputātu atbalstītā likuma izmaiņu redakcija nosaka, ka par kredītiestādes likvidatoru nevarēs kļūt gadījumā, ja likvidators pēdējo divu gadu laikā pirms iecelšanas dienas ir bijis pilnvarojuma līguma attiecībās ar likvidējamas kredītiestādes kreditoru tā tiesiskajās attiecībās ar likvidējamo kredītiestādi. Līdzīgs ierobežojums noteikts arī administratoriem kredītiestāžu maksātnespējas procesos.
Partijas Vienotība Saeimas frakcija, kā arī Saeimā nepārstāvētā Jaunā konservatīvā partija pēc minētā parlamenta lēmuma plānoja vērsties pie prezidenta ar lūgumu neizsludināt strīdīgos grozījumus Kredītiestāžu likumā.
Smiltēns pauda viedokli, ka ar NA pārstāvju atbalstīto likumu notiek brutāla un ciniska iejaukšanās Finanšu un kapitāla tirgus komisijas un tiesu varas lēmumos, tos mēģinot ar spiedienu no Saeimas pagriezt sev vēlamā virzienā. Politiķis skaidroja, ka Saeimā veiktie grozījumi ir uzrakstīti konkrētam procesam un konkrētiem cilvēkiem, jo tā dēvētais "Sprūda likums" esot sagatavots kopā ar nu jau aizturētajiem maksātnespējas administratoriem Māri Sprūdu un Ilmāru Krūmu.
Ziņots arī, ka Valsts policija šonedēļ aizturēja maksātnespējas procesa administratorus Krūmu un Sprūdu, kā arī Nauri Durevski un finansistu Jorenu Raitumu. Viņi visi piektdien ar tiesas lēmumu apcietināti.
Zampołits
apčakars
Hūgo Vācietis >no barikād vācietis