Krievijas izvērstais karš Ukrainā ir būtiski ietekmējis drošības situāciju arī citās Eiropas valstīs, pieaugot riskiem arī Latvijas nacionālajai drošībai. Saistībā ar saspīlējumu starp Rietumvalstīm un Krieviju, agresorvalsts un tās tuvākā sabiedrotā Baltkrievija ir pastiprinājušas centienus iegūt izlūkinformāciju par Rietumvalstīm, tajā skaitā Latviju.
Ņemot vērā VDD sadarbībā ar citiem dienestiem īstenotos pretdarbības pasākumus, Krievijas un Baltkrievijas specdienestu darbinieku iespējas darboties Latvijas teritorijā ir kļuvušas ierobežotākas.
Minēto apstākļu dēļ Krievijas un Baltkrievijas specdienesti izlūkinformācijas ieguvei ir ieinteresēti izmantot Latvijas valstspiederīgos, kuri ir ieceļojuši šo valstu teritorijā. VDD vērš uzmanību, ka pirmais uzrunāšanas mēģinājums bieži notiek robežkontroles punktā, specdienestu pārstāvjiem uzdodoties par robežsargiem vai izmantojot citus piesegus - kā tiesībaizsardzības iestāžu, tā jebkuras citas Krievijas vai Baltkrievijas iestādes.
Dienests brīdina, ka Krievijas un Baltkrievijas specdienestu darbinieki savas valsts teritorijā nevilcināsies izmantot draudus, šantāžu un citas prettiesiskas metodes, lai mēģinātu piespiest ar tiem sadarboties.
Viens no prioritārajiem Krievijas specdienestu mērķiem ir starptautiskā atbalsta Ukrainai mazināšana. Tādēļ personām, kuras ir iesaistījušās dažādu resursu un cita veida palīdzības nodrošināšanā Ukrainai, stingri ieteicams atturēties no Krievijas vai Baltkrievijas apmeklēšanas.
Ja tomēr jādodas uz Krieviju vai Baltkrieviju, VDD rekomendē neņemt līdzi savu mobilo telefonu, jo īpaši, ja tajā ir ar darbu saistīta vai sensitīva rakstura informācija. Robežkontroles punktā no mobilā tālruņa var tikt izgūti dati, kā arī tas var tikt inficēts ar spiegprogrammatūru.
Drošāka izvēle būs mobilais telefons ar priekšapmaksas karti, no kuriem pēc ceļojuma var atbrīvoties. Tāpat nevajadzētu ņemt līdzi datoru, zibatmiņas un citas elektroniskas ierīces.
VDD atgādina par pazīmēm, kas var liecināt par saskarsmi ar Krievijas vai Baltkrievijas specdienesta pārstāvi robežšķērsošanas laikā. Šādas pazīmes ir neierasti pastiprināta pārbaude un izjautāšana, bet jautātājs ir civilajā apģērbā, nevis robežsardzes formā.
Tāpat persona var uzdot jautājumus, kas neattiecas uz robežsardzes kompetenci, piemēram, par situāciju Latvijas valstī, attieksmi pret notikumiem Ukrainā, Latvijā ieceļojušajiem kara bēgļiem, mūsu valsts sniegto atbalstu Ukrainai.
Šādas personas var apsūdzēt kādā pārkāpumā vai noziegumā, cenšoties piespiest "sadarboties" apmaiņā pret atbrīvošanu no atbildības.
VDD vērš uzmanību, ka ne vienmēr specdienesta darbinieka nolūks ir personas vervēšana. Nozīmīgu informāciju tas var iegūt arī vienkāršas sarunas laikā.
Aizdomu gadījumā par kontaktu ar Krievijas vai Baltkrievijas specdienesta pārstāvi VDD aicina sniegt par to informāciju, zvanot uz dienesta diennakts tālruni 67 208 964 vai rakstot uz e-pasta adresi "[email protected]". VDD garantē informācijas sniedzēja konfidencialitāti.