Lielākā daļa kriminālprocesu sākta šogad, kad vasarā palielinājās nelegālas imigrācijas spiediens uz robežas ar Baltkrieviju. Tāpat daļa kriminālprocesu sākta iepriekšējos gados, un tajos turpinās izmeklēšana.
Atbilstoši likumam, ja persona nelikumīgi šķērso valsts robežu, tad robežsardze sāk kriminālprocesu. Ja persona pēc nelikumīgas robežas šķērsošanas iesniedz pieteikumu par patvēruma piešķiršanu, tad kriminālprocesā izmeklēšana turpinās.
Par patvēruma piešķiršanu lemj Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde. Ja pārvaldes lēmums ir negatīvs, tad robežsardze nodod kriminālprocesu prokuratūrai personas saukšanai pie kriminālatbildības.
Robežsardzes novērojumi liecina, ka daļā gadījumu Baltkrievijas varas iestādes spiež personas šķērsot nelikumīgi Latvijas valsts robežu, tāpēc robežsardze katru gadījumu no krimināltiesiskā viedokļa vērtē individuāli, norādīja robežsardzes pārstāve.
Krimināllikums par valsts ārējās robežas tīšu nelikumīgu šķērsošanu paredz īslaicīgu brīvības atņemšanu, piespiedu darbu, vai naudas sodu.
Jau ziņots, ka otrdien novērsts 39 cilvēku mēģinājums nelikumīgi šķērsot Latvijas-Baltkrievijas valsts robežu.
Par nelikumīgu valsts robežas šķērsošanu aizvadītajā diennaktī aizturēto cilvēku nav.
Kopš 10.augusta kopumā no valsts robežas nelikumīgas šķērsošanas ir atturēti 809 cilvēki.
Kopš ārkārtējās situācijas ieviešanas humānu apsvērumu dēļ nav liegta valsts robežas šķērsošana 25 cilvēkiem, savukārt kopumā šogad aizturēti 377 valsts robežu nelikumīgi šķērsojuši trešo valstu pilsoņi.
Valdība, ņemot vērā konstatēto Latvijas-Baltkrievijas robežas nelikumīgās šķērsošanas gadījumu skaitu un tā straujo pieaugumu, iepriekš nolēma izsludināt ārkārtējo situāciju no 11.augusta līdz 10.novembrim Ludzas, Krāslavas, Augšdaugavas novados, kā arī Daugavpilī.