Pusaudzim otrā iespēja
Audžumamma Dace Ģertrūde Paulīte savā ģimenē sešu gadu laikā uzņēmusi vairākus bērnus, no kuriem visilgāk ar ģimeni kopā dzīvojis Andrejs. Dace viņu uzņēma, kad puisim bija 12 gadu, un šobrīd viņš jau ir sasniedzis pilngadību un dzīvo patstāvīgi. Statusa maiņa gan savstarpējās attiecības nav mainījusi – Andrejs Daci dēvē par mammu un sieviete ir ieguvusi dēlu. Tāpat puisi ģimenē pieņēmuši Daces pašas bērni. Patlaban ģimene gatavojas uzņemt vēl vienu pusaudzi – meiteni no bērnunama. Tieši pusaudžu tematika ir tā, ko LM kampaņas Radi ģimeni ietvaros, būdama tās vēstnese, Dace vēlas aktualizēt. Viņa, tāpat kā lielākā daļa vecāku, sākotnēji vēlējās uzņemt ģimenē mazuli un no pusaudžiem bijis bail. Taču šobrīd viņa vēlas dot mājas tieši šajā vecumā esošiem bērniem. Ģimenei kopumā tas ir pārmaiņu laiks, piebilst Dace, bet pusaudzim nokļūšana no bērnunama ģimenē ir lielā otrā iespēja.
Dace Dienai atzīst, ka šobrīd audžuģimenei būt ir krietni vieglāk un drošāk nekā pirms vairākiem gadiem. Toreiz savās grūtībās Dace bijusi viena, bet tagad pastāv atbalsta iespējas un sistēma kopumā audžuģimenēm ir draudzīgāka.
Vajag atbalstu
Pēc LM datiem, pērn kopumā ārpusģimenes aprūpe tika nodrošināta 6669 bērniem. No tiem 1173 bērni jeb 18% atradās audžuģimenēs, 4459 bērni jeb 67% atradās aizbildnībā, bet 1037 bērni jeb 15% – aprūpes iestādēs. Kopumā 2017. gada beigās audžuģimenēs vai pie aizbildņa atradās 85% no visiem ārpusģimenes aprūpē esošajiem bērniem. Labklājības ministrs Jānis Reirs (Vienotība) norāda, ka ik gadu samazinās bērnu skaits, kuri atrodas bērnunamos. Tas rada pārliecību, ka sabiedrība ir vairāk nobriedusi pati par šiem bērniem parūpēties. Vienlaikus cilvēku atsaucība joprojām ir nepietiekama, lai nodrošinātu visu bērnu aprūpi ģimeniskā vidē. Līdz ar to ministrija speciālā kampaņā Radi ģimeni mudinās cilvēkus savā ģimenē šos bērnus uzņemt, vienlaikus atgādinot, ka tam ir jābūt rūpīgi izsvērtam lēmumam.
Visu rakstu lasiet avīzes Diena ceturtdienas, 13. septembra, numurā! Ja vēlaties laikraksta saturu turpmāk lasīt drukātā formātā, to iespējams abonēt ŠEIT!
Padoms