Pērn astoņos mēnešos VDI atklāja 940 nereģistrētus darbiniekus.
Visstraujāk ēnstrādnieku skaits šogad audzis transporta nozarē. Ja pērn astoņos mēnešos transporta nozarē atklāti 68 bez rakstveida darba līguma nodarbinātie, tad šogad - jau 215 ēnstrādnieki. Nereģistrētā nodarbinātība transporta nozarē pieaugusi, jo arvien vairāk darba devēju ar autovadītājiem noslēdz nevis darba līgumu, bet uzņēmuma līgumu, nenodrošinot nodarbinātajiem sociālās garantijas, norāda Vincevs. Izvērtējot šādu līgumu saturu, VDI ir tiesīga uzlikt darba devējam par pienākumu noslēgt ar nodarbināto darba līgumu un piemērot administratīvo sodu par nodarbināšanu bez rakstveida darba līguma.
Taču visvairāk nereģistrētās nodarbinātības gadījumu bijis būvniecības nozarē, kurā šā gada pirmajos astoņos mēnešos atklāti 397 bez rakstveida darba līguma nodarbinātie. Arī pērn būvniecības nozare bija pirmajā vietā nereģistrētās nodarbinātības ziņā, kad tika atklāti 411 ēnstrādnieki. Transporta nozare nereģistrētās nodarbinātības ziņā ieņem otro vietu, bet trešajā vietā ir apstrādes rūpniecība, piemēram, kokapstrāde, pārtikas produktu ražošana, kur šogad bez rakstveida darba līguma nodarbināti 214, kamēr pērn tikai 99 darbinieki.
Šogad pirmajos astoņos mēnešos vairāk nekā divas reizes pieaudzis arī piemēroto administratīvo sodu apjoms. Nereģistrētās nodarbinātības jomā VDI ir piemērojusi administratīvos sodus 446 205 latu apmērā, bet pērn šajā pašā laika periodā - 209 980 latu apmērā. Administratīvo soda summas pieaugumu VDI speciālisti skaidro ar būtisko ēnstrādnieku skaita palielināšanos un atkārtotas nelegālās nodarbinātības gadījumu pieaugumu.
Pirmajā reizē par nodarbināšanu bez rakstveida darba līguma VDI soda ar administratīvo sodu no 750 līdz 5000 latu. Konstatējot, ka uzņēmumā bez rakstveida darba līguma gada laikā atkārtoti ir nodarbināti cilvēki, par šo pārkāpumu var piemērot administratīvo sodu no 5000 līdz 10 000 latu.