Atbilstoši interesēm
Projekta Skola2030 vadītāja Zane Oliņa vakar notikušajā preses konferencē žurnālistiem skaidroja, ka, sākot mācības vidusskolā, pamata priekšmeti visiem skolēniem būs vienādi, bet vēlāk varēs izvēlēties, kurus mācību priekšmetus apgūt padziļināti. Iecerēts, ka vidusskolēniem būs iespēja mācīties vairāk savām interesēm atbilstošu mācību saturu. Proti, 60–70% laika skolēni apgūtu vispārīgu pamatu, bet vismaz 30% laika skolēni pavadītu, mācoties viņu interesēm atbilstošus mācību priekšmetus, to darot padziļinātāk.
Sasniedzamie rezultāti tiks izstrādāti trīs mācību satura apguves līmeņos – vispārīgajā, optimālajā un augstākajā. Skolēni vidusskolā mācīsies kursus, kam būs noteikts sasniedzamo rezultātu kopums. Paredzēts, ka 10.–11. klašu skolēni mācīsies pamatkursus, bet vēlāk būs iespēja izvēlēties padziļinātos kursus atsevišķās jomās. Kā skaidroja Z. Oliņa, padziļināto kursu mērķis būs pastāvīgi saskatīt likumsakarības un nostiprināt caurviju prasmes. Padziļinātos kursus būs iespējams apgūt sešas stundas nedēļā.
Darbs skolām
Piedāvājums skolēnu izvēlei būs jāveido pašām skolām. Tām būs jāsāk ar lēmumu par to, kuras padziļināto kursu kombinācijas vidusskolēniem tiks piedāvātas, izvēloties trīs no tiem. Pēc Oliņas teiktā, skolām būs jāpiedāvā vismaz divi izvēļu grozi. Kopējo skolēnu mācību plānu veidos pamatkursi katrā mācību jomā, vismaz trīs padziļinātie pamatkursi, padziļinātais kurss Pētniecības, jaunrades vai sabiedriskā darba īstenošana un specializētie kursi.
Ogres 1. vidusskolas direktors Igors Grigorjevs žurnālistiem prognozēja, ka jaunā vidējās izglītības satura ieviešana vieglāka būs lielajām vidusskolām, jo tās varēs piedāvāt lielāku padziļināto kursu izvēli. Viņš gan uzsvēra, ka stundu sarakstu, kas veidots pēc jaunā satura, iespējams praktiski īstenot dažāda lieluma skolās.
Tomēr, lai nodrošinātu veiksmīgu jaunā vidējās izglītības satura ieviešanu, viņaprāt, par vidusskolu piedāvājumu jārunā ne tikai skolu, bet arī pašvaldību līmenī. Viņš kā vienu no jaunā satura ieviešanas izaicinājumiem minēja skolu piedāvājumu salāgošanu, lai vidusskolēniem būtu pieejami daudzpusīgi padziļinātie kursi. Viņš uzsvēra, ka ļoti svarīgi par šo jautājumu runāt ne tikai skolas iekšienē, bet arī pašvaldības līmenī, lai varētu saprast kopējo vidējās izglītības piedāvājumu attiecīgajā reģionā.
Visu rakstu lasiet laikraksta Diena otrdienas, 19. februāra, numurā! Ja turpmāk vēlaties Dienas publikācijas lasīt drukātā formātā, laikrakstu iespējams abonēt ŠEIT!
rūgtā patiesība
Tālis
DNS