Otrdien PVD saņēma laboratorisko izmeklējumu rezultātus, kas apstiprināja Āfrikas cūku mēra vīrusu SIA Ancers cūku novietnē Bunči Salaspils novadā ar 10 000 cūku lielu ganāmpulku.
Šodien Salaspils novada domē notika Civilās aizsardzības komisijas sēde, kurā piedalījās pašvaldības vadība un speciālisti, Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) ģenerāldirektors Māris Balodis, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD), Zemessardzes, Valsts vides dienesta (VVD), Valsts policijas un Pašvaldības policijas pārstāvji.
Sēdes dalībnieki sprieda par rīcību ārkārtas situācijā. Pašreiz ir noteikta karantīna - aizsardzības zona trīs kilometru un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap Āfrikas cūku mēra skarto novietni, kurā ietilpst arī kaimiņu novadi. Šajā teritorijā tiks kontrolēts mājas un meža cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Karantīnas zona tiks norobežota ar īpašām norādēm. Transporta kustība pa ceļu C11 Salenieku un Vācu kalnu virzienā netiks ierobežota.
Uzraudzības zonas robežās, kas ir desmit kilometru rādiusā ap novietni, policija būs tiesīga transporta līdzekļus pārbaudīt. Īpaša uzmanība tiks pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai - būs jāuzrāda to iegādi apliecinoši dokumenti.
Pastiprināta zonas kontrole turpināsies, līdz novietnē esošais ganāmpulks tiks likvidēts un veikti dezinfekcijas darbi.
Salaspils novada pašvaldība palīdzēs dzīvnieku likvidēšanas periodā ar cilvēku resursiem, piegādās kokskaidas teritorijas kaisīšanai. Ja nepieciešams, drošības pasākumos iesaistīsies arī Pašvaldības policija.
PVD aizsardzības un uzraudzības zonā esošajiem mājas cūku turētājiem atgādina, ka aizliegts pārvietot cūkas no saimniecības uz saimniecību, kā arī izvest cūkas un cūkgaļu ārpus aizsardzības zonas. Tāpat bez PVD inspektora atļaujas nedrīkst pārvietot arī citus mājdzīvniekus.
Medības un medījuma apstrāde, pārbaude un pārvietošana ir atļauta atbilstoši noteikumiem.
Dzīvnieki tiks likvidēti uz vietas humānā veidā, pielietojot gāzi CO2, bet utilizēti uzņēmumā Limbažu novadā.
SIA Ancers ir pazīstama ar augsto biodrošības līmeni, tomēr ĀCM dēļ Krimuldas novietnē pirms trim nedēļām nācās likvidēt 5023 cūkas, savukārt Salaspils novietnē notika pastiprinātas pārbaudes, lai pārliecinātos, ka mēris nav ievazāts arī tajā.
Kā aģentūru LETA informēja VVD sabiedrisko attiecību speciāliste Maruta Bukleviča, cūku dedzināšana uz atklāta sārta šajā gadījumā nav paredzēta. Kā rezerves variants šāda iespēja tiek pieļauta tikai gadījumā, ja SIA Grow Energy rastos tehniskas vai kādas citas neparedzamas problēmas, kuru rezultātā nevarētu veikt cūku utilizāciju. "Šādā situācijā VVD izvērtēs dedzināšanas vietu un izvirzīs prasības, kas līdz minimumam samazinātu iespējamo vides piesārņojumu un ietekmi uz cilvēkiem," piebilda Bukleviča.
Kā informēja PVD pārstāve Ilze Meistere, Bunču fermas 10 000 cūkas tiks likvidētas ar gāzes palīdzību, savukārt dzīvnieku liemeņus utilizēs uzņēmums, kas to darījis arī iepriekš - SIA Grow Energy. Attiecīgie darbi jau sākti, taču vēl grūti prognozēt to pabeigšanas laiku.
Tikmēr Valsts policijas preses pārstāve Līna Kaļķe aģentūrai LETA pastāstīja, ka policija slimības skartajā saimniecībā izvietojusi posteņus, lai uzraudzītu situāciju. Tāpat sākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma panta par noziegumiem pret īpašumu, taču šis kriminālprocess tiks apvienots ar iepriekš sākto lietu saistībā ar ĀCM skarto audzētavu Krimuldas pusē.
ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014.gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas. Tā ir ļoti bīstama saslimšana, un mājas cūku novietnē, kurā slimība konstatēta, ir jānokauj viss ganāmpulks.
Pievienota 12.rindkopa ar VVD komentāru